Wystawa planszowa „Twarze Powstania Styczniowego” jest jednym z elementów ekspozycji, która powstała z okazji 161. rocznicy wybuchu tego zrywu narodowościowego w Muzeum Regionalnym w Pińczowie. Jej wernisaż odbędzie się w piątek, 16 lutego, o godz. 18.00.
Dyrektor placówki, dr Justyna Dziadek wyjaśnia, że wystawa kieruje uwagę widzów na Ponidzie, gdzie pod Grochowiskami, 18 marca 1863 roku, odbyła się jedna z najważniejszych i najbardziej krwawych bitew Powstania Styczniowego.
– Wystawa, którą prezentujemy, to wystawa „Twarze Powstania Styczniowego”, wypożyczona z Muzeum Historii Polski. Pokazuje najważniejsze postaci, które były związane z tym zrywem niepodległościowym. Ale naszym zamysłem było połączenie tej ekspozycji z eksponatami. Udało nam się wypożyczyć dużo, bo około 150 przedmiotów z różnych miejsc, m.in. z muzeów z Muzeum Historii Kielc, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie i od prywatnych kolekcjonerów: Janusza Głombińskiego, Przemysława Schaba, Roberta Osińskiego, Jolanty i Marka Michniewskich i Dariusza Grenia – wymienia.
– A to są różnorodne obiekty, bo prezentujemy i sztandary. Wśród nich jest sztandar wypożyczony z OSP w Sobkowie, na którym został wyhaftowany rok 1863, ale wiemy, że ten sztandar jest dużo młodszy. Skąd więc na nim ta data? Prezentujemy też repliki strojów żałobnych, biżuterię żałobną, czy militaria – broń białą, broń palną – opisuje.
Kuratorami wystawy są: Justyna Dziadek, Dariusz Greń, Wojciech Kalwat, Sebastian Pawlina.
Współorganizatorzy wystawy: Niepodległa oraz Muzeum Historii Kielc.
Ekspozycja będzie prezentowana do 31 października.