Z całego okręgu, jedynie Sąd Rejonowy w Końskich, zdecydował się włączyć w akcję udzielania bezpłatnych porad prawnych w ramach Tygodnia Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Dlaczego pozostałe instytucje nie podjęły się tych działań?
Sędzia Jan Klocek z Sądu Okręgowego w Kielcach przyznaje, że nie ma przeszkód, aby poszczególne sądy włączyły się w program.
– Nie dostaliśmy jednak jednoznacznego sygnału, że mamy się włączyć w akcję, dlatego niektóre sądy od tego odstąpiły. W zasadzie tylko Sąd Rejonowy w Końskich prowadzi czynności związane z udzielaniem informacji osobom pokrzywdzonym przestępstwami – dodaje.
W poprzednich latach realizacja programu wyglądała inaczej. Sądy z wyprzedzeniem informowały mieszkańców o możliwości rozmowy z prawnikiem i wyznaczały godziny pełnienia dyżurów.
Jak dodaje Jan Klocek, zwykle Ministerstwo Sprawiedliwości inicjowało akcję, przesyłało billboardy, a także broszury informacyjne. – W tym roku do sądów wpłynęła wiadomość wskazująca, że dobre doświadczenia poprzednich lat powinny nakazywać dalszą realizację programu. Nie wybrzmiało to jednak jednoznacznie, w związku z tym większość sądów nie włączyło się w akcję – mówi Jan Klocek.
Jak dodaje sędzia, na przestrzeni minionych lat pojawiały się także wątpliwości dotyczące udziału sądów w tego typu akcjach.
– Niejednokrotnie osoby, którym udzielaliśmy informacji odczuwały to jako wskazówkę przesądzającą o ich uprawnieniach. Tak nie powinno być. Pamiętajmy, że to ostatecznie sąd rozstrzyga o sprawach, które mogą stanowić przestępstwo. Dysponuje wtedy zeznaniami, a także innym materiałem dowodowym, który podlega ocenie – zauważa Jan Klocek.
W akcję od lat włącza się środowisko adwokackie. Adwokat Magdalena Nadgowska-Makarewicz każdego roku pomaga mieszkańcom regionu w sporach prawnych. Jak przyznaje, osoby zgłaszają się z różnymi problemami. Wśród nich jest m.in. przemoc domowa i spory sąsiedzkie.
– Wiele osób podkreśla, że tego typu działania są bardzo potrzebne, ponieważ nie stać ich na skorzystanie z płatnej pomocy prawnej. Są osoby, które co roku korzystają z takiej możliwości – dodaje Magdalena Nadgowska-Makarewicz.
Dyżury poszczególnych prawników znajdują się na stronie Okręgowej Rady Adwokackiej.
Pomoc prawną oferują także prokuratury. Do końca tygodnia w godzinach urzędowania, czyli od 7.45 do 15.45, każda osoba pokrzywdzona przestępstwem może zgłosić się do siedzib prokuratur okręgu kieleckiego.