– Wyłączony obszar Łyśca wróci w granice Świętokrzyskiego Parku Narodowego – poinformował w środę, 21 lutego, podczas konferencji prasowej w Sejmie, wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Jak wyjaśnił – chodzi o 1,3 hektara terenu obejmującego szczyt Łyśca z częścią zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu, które rozporządzeniem Rady Ministrów z końca 2021 roku, zostało wyłączone z granic parku.
Interpelację w sprawie Świętokrzyskiego Parku Narodowego i przywrócenia w jego granice tego obszaru złożył poseł Rafał Kasprzyk z Polski 2050.
Wiceminister Mikołaj Dorożała zaznaczył, że dla resortu bardzo ważna jest kwestia zrównoważonej, systemowej i mądrej ochrony przyrody.
– Sytuacja, jaka miała miejsce w Świętokrzyskim Parku Narodowym była bardzo niebezpiecznym precedensem. Nie powinno być tak, że premier podpisuje dokumenty, doprowadzające do tego, że parki, które są ostoją kultury, pewnej tożsamości przyrodniczej, zostają przesuwane, bo taką ma wizję. Chcielibyśmy, żeby dla władzy, ekipy, która w danym momencie rządzi krajem, przyroda była świętością. Kwestia ochrony przyrody nie powinna być też przedmiotem okopywania się w zasiekach politycznych. My chcemy chronić przyrodę w sposób systemowy – powiedział.
– Status quo tej sprawy dziś jest taki, że ten teren, trochę ponad hektar, który został wyłączony ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, musi wrócić w jego granice. To wszystko powinno i musi odbyć się w sposób cywilizowany, w oparciu o dialog, również z poszanowaniem dla mieszkańców, mam na myśli ojców oblatów, którzy funkcjonują tam od wielu lat. Nikt ich stamtąd nigdy nie planował wyrzucać, i nie planuje ich wyrzucać, natomiast kwestia współpracy, tej symbiozy z parkiem narodowym jest niezwykle istotna – stwierdził.
Łysiec wraca w granice Świętokrzyskiego Parku Narodowego – rozpoczynamy proces legislacyjny. Nie ma zgody @MKiS_GOV_PL na tego typu niebezpieczne precedensy, które mogą rzutować na przyszłość polskich parków narodowych. pic.twitter.com/qv0Se9ct5H
— Mikołaj Dorożała (@DorozalaMikolaj) February 21, 2024
Mikołaj Dorożała poinformował, że rozpoczął się proces legislacyjny dotyczący włączenia na powrót w granice parku terenu obejmującego szczyt Łyśca z częścią zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu. Dodał, że trwają także rozmowy m.in. z przedstawicielami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu w sprawie obszaru należącego do Nadleśnictwa Suchedniów, w którym znajdują się najcenniejsze przyrodniczo drzewostany i włączenia go do moratorium dotyczącego cennych obszarów, ogłoszonego przez resort 8 stycznia. Jednocześnie wiceminister powiedział, że rozpoczęły się konsultacje z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu, z samorządowcami oraz stroną społeczną w sprawie poszerzenia obszaru Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
W konferencji prasowej wiceministra klimatu i środowiska uczestniczyli także Rafał Kasprzyk, świętokrzyski poseł Polski 2050 oraz Izabela Złonkiewicz, działaczka społeczna.