Muzeum Zamkowe w Sandomierzu dołączyło do prestiżowej organizacji – Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM (International Council of Museums).
To wielkie wyróżnienie dla instytucji i dla całego zespołu pracowników. Przede wszystkim jednak uznanie dla ponad stuletniej działalności muzeum na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i historycznego Sandomierza w wymiarze regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.
ICOM jest największą, pozarządową, międzynarodową organizacją kulturalną, działającą przy UNESCO i zrzesza ponad 44 tys. członków w 138 krajach. W Polsce do tego grona należy m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, zamek na Wawelu i Muzeum Polin.
Jak powiedział Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor sandomierskiego muzeum, przynależność do ICOM to same korzyści. To przede wszystkim platforma do wymiany doświadczeń i do dyskusji w gronie muzealników, co wpłynie na coraz większą profesjonalizacji kadry. Ponadto sandomierski zamek w najbliższych latach planuje szeroko promować swoje dziedzictwo za granicą, a więc przynależność do tej organizacji na pewno się temu przysłuży. Pośrednio będzie to mieć także pewien wpływ na organizowanie nowych wystaw dzięki kontaktom, jakie będą nawiązywane z pozostałymi członkami ICOM. Jak stwierdził dyrektor Getka- Kenig, jest to również stempel wiarygodności, bo o ile w Polsce Muzeum Zamkowe jest już znana instytucją, to za granicą trzeba jeszcze nad tym popracować.
Oprócz dyrektora Muzeum Zamkowego w Sandomierzu – dr. hab. Mikołaja Getki-Keniga, prof. PAN do reprezentowania Muzeum Zamkowego w Sandomierzu
w międzynarodowych komitetach problemowych tej organizacji zostali zaproszeni: dr Wojciech Rajpold z Wydziału Archeologicznego, Kornelia Golińska z Pracowni Konserwacji Zabytków oraz Marcin Kapka specjalista ds. edukacji i promocji muzeum.
Międzynarodowa Rada Muzeów (ICOM) – jest międzynarodową organizacją pozarządową, która zrzesza muzea i muzealników z całego świata. Głównym celem działalności ICOM jest ochrona i zachowanie światowego dziedzictwa kultury i natury, obejmującego obecne i przyszłe dobra materialne i niematerialne. Organizacja ta, odgrywa istotną rolę w obszarze rozwoju norm zawodowych i etycznych w zakresie działalności muzeów, szczególnie dzięki sformułowaniu definicji „muzeum” oraz opracowaniu Kodeksu etyki ICOM dla muzeów. Jako międzynarodowe stowarzyszenie ekspertów ICOM wydaje zalecenia dotyczące kwestii związanych z dziedzictwem kultury oraz przyczynia się do podnoszenia kompetencji muzealników na całym świecie poprzez organizację konferencji i szkoleń, przygotowywanie publikacji i wytycznych. Sieć ICOM odgrywa kluczową rolę w rozwoju i wymianie informacji naukowych na poziomie międzynarodowym. ICOM posiada status doradczy w Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ (ECOSOC), jest członkiem-założycielem Komitetu Błękitnej Tarczy oraz redaguje tzw. czerwone listy ujawniające nielegalny handel obiektami dziedzictwa. Dzięki temu organizacja ta odgrywa rolę forum dyplomatycznego i ośrodka analitycznego mającego na celu reagowanie na wyzwania stojące przed muzeami na całym świecie. Więcej informacji dostępnych jest pod adresem: https://icom.museum.