Startuje DRAGON24 – polska część sojuszniczego ćwiczenia Steadfast Defender. NATO daje wyraźny sygnał, że jest gotowe do odstraszania i obrony. Współpraca pomiędzy naszymi państwami w ramach sojuszu jest gwarantem rozwoju i bezpieczeństwa Polski – przekazał wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
„Te ćwiczenia to Steadfast Defender 2024. A polska część tych ćwiczeń to DRAGON24, one rozpoczynają się dzisiaj. To wielkie wyzwanie logistyczne i organizacyjne dla Rzeczpospolitej i Wojska Polskiego. W ćwiczeniach bierze udział 20 tys. żołnierzy, 3,5 tys. jednostek sprzętu z 10 państw NATO, w tym 15 tys. polskich żołnierzy” – wyliczył.
Wicepremier podziękował wszystkim samorządowcom oraz wspólnotom lokalnym za zaangażowanie i wyrozumiałość. Prosił również mieszkańców naszego kraju o zrozumienie, że przez najbliższe tygodnie po terytorium Polski przemieszczać się będą wojska polskie i sojusznicze.
„NATO daje wyraźny sygnał, że jest gotowe do odstraszania i obrony. Współpraca pomiędzy naszymi państwami w ramach najsilniejszego sojuszu bezpieczeństwa jest gwarantem rozwoju i bezpieczeństwa Rzeczpospolitej” – podkreślił szef MON. „Te ćwiczenia pokazują sprawność i siłę Sojuszu. Ale stanowią też ważny element pokazania solidarności między państwami w szczególnym zagrożeniu dla wschodniej flanki NATO” – zaznaczył. Podziękował także naszym sojusznikom za liczne przybycie do Polski na ćwiczenia DRAGON24.
Wojsko Polskie podkreśla, że STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu, ale stanowią demonstrację zdolności do przeciwdziałania agresywnej polityce i prowokacyjnej aktywności Federacji Rosyjskiej. Ich planowanie rozpoczęło się już w 2022 roku.
Zaznaczono, że ćwiczenie DRAGON-24 będzie testem zdolności Sił Zbrojnych RP do reakcji na potencjalny wielowymiarowy kryzys o charakterze zbrojnym, przyczyniając się w ten sposób do wzmocnienia potencjału odstraszania i obrony Sojuszu oraz demonstrując siłę i determinację, które wynikają z jego jedności.
W ćwiczeniu DRAGON-24 zaangażowanych będzie łącznie ok. 20 000 żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 10 państw NATO, w tym około 15 000 żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Zostaną oni poddani sprawdzianowi współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu. Oprócz działań militarnych w przytoczonych domenach przeprowadzone zostaną także działania wojsk w cyberprzestrzeni.