– Chcemy oddać województwo świętokrzyskie jego mieszkańcom – podkreślał poseł Artur Gierada, szef Koalicji Obywatelskiej w regionie podczas prezentacji kandydatów partii do sejmiku województwa i krytykował obecny zarząd województwa z Prawa i Sprawiedliwości.
Poseł Artur Gierada powiedział, że „lista hańby i wstydu” obecnie rządzącej partii jest długa i wymieniał działania, które należy na nią wpisać. – To, między innymi, wyrzucenie do kosza strategii rozwoju turystyki województwa pod ideologicznym pretekstem, ponieważ w spotach reklamowych pojawiła się czarownica, zdaniem radnych PiS – pogański symbol – wskazywał poseł Gierada. I dodawał, że wielokrotnie zamiast konkretnymi projektami uchwał ważnymi dla mieszkańców władza zajmowała się uchwałami dyskryminującymi mniejszości seksualne. – Przez to mieliśmy wstrzymane środki norweskie i zagrożone fundusze unijne. Ta sama władza, która potrafiła mówić o tym, że jest władzą patriotyczną urządzała libację w miejscu pamięci w Michniowie – punktował szef świętokrzyskiej PO.
Zapewniał, że propozycja Koalicji Obywatelskiej na wybory samorządowe to „normalność”.
– Wszystkie konkursy na ważne stanowiska będą transparentne, nie będzie podejrzanych sytuacji, takich jak w przydzielaniu środków covidowych przedsiębiorcom. Prokuratura powinna rozliczyć ten zarząd – podkreślał poseł Gierada. Przekonywał, że kandydaci Koalicji Obywatelskiej to fachowcy, ludzie z różnych branż i środowisk. W różnym wieku i z różnymi pomysłami i doświadczeniami. Wśród nich są aktywiści, społecznicy, działacze samorządowi, ale też ludzie służby zdrowia i biznesu.
Konferencja dotyczyła kandydatów do sejmiku w okręgu nr 3, czyli w Kielcach i powiecie kieleckim. Na liście Platformy Obywatelskiej znalazło się 12 osób – pięć pań i siedmiu panów. Z pierwszego miejsca na liście wystartuje Gerard Pedrycz, bliski współpracownik posła Artura Gierady, wieloletni wykładowca i ekspert od funduszy unijnych. Na drugim miejscu znalazła się Renata Gruszczyńska, prezeska Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach.
– Uważam, że w kolejnych latach, także ze szczebla samorządowego musimy przede wszystkim wesprzeć przedsiębiorców, zadbać o strefy ekonomiczne, ale też profilaktykę onkologiczną oraz wsparcie psychologiczne dorosłych, dzieci i młodzieży – mówiła Renata Gruszczyńska. Wskazywała, że na oddziałach psychiatrycznych jest ogromny deficyt miejsc, że brakuje psychoterapeutów, a na wizytę do nich na NFZ dziecko musi czekać pół roku. – Potrzeby są ogromne i będą wciąż rosły, ponieważ młodzież zderza się z rzeczywistością wirtualną, z którą nie może sobie poradzić. My musimy tu działać – zaznaczała Renata Gruszczyńska.
Do poparcia kandydatów do sejmiku z list Koalicji Obywatelskiej zachęcali także poseł Lucjan Pietrzczyk, wojewoda Józef Bryk oraz Agata Wojda, kandydująca na urząd prezydenta Kielc.
LISTA KANDYDATÓW KOALICJ OBYWATELSKIEJ DO SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚWIETOKRZYSKIEGO
1. Gerard Pedrycz – lat 48. Kielczanin. Absolwent UJK oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Wieloletni wykładowca akademicki i pracownik samorządu województwa świętokrzyskiego. Kierował m.in. Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki. Obecnie doradca wojewody świętokrzyskiego ds. bezpieczeństwa i obronności. Pasjonat historii, polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa. Mąż i ojciec dwóch córek.
2. Renata Gruszczyńska – kobieta przedsiębiorcza z 20-letnim doświadczeniem w zarządzaniu. Prezes Zieleni Miejskiej. Doświadczona w administracji państwowej i samorządowej. Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, komendant Straży Miejskiej, wykładowca akademicki. Członek BCC oraz Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy. Kobieta konsekwentna i skuteczna w działaniu, pasjonat podróży. Prywatnie mama dwóch córek i babcia.
3. Dr Andrzej Mochoń – twórca sukcesu Targów Kielce – wicelidera rynku wystawienniczego w Europie Środkowo-Wschodniej. Działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL i współtwórca kieleckiej Solidarności. Pomysłodawca Geoparku. Inicjator wielu wydarzeń muzycznych. Artysta fotografik. Prywatnie ojciec czworga dzieci i dziadek dla 10 wnucząt.
4. Barbara Iwan – od 35 lat pracuje w ochronie zdrowia. Troska o jej jakość i o osoby z niepełnosprawnością oraz powstanie żłobków i oddziału geriatrii – to jej priorytet.
5. Tomasz Porębski – samorządowiec, były rzecznik Urzędu Miasta w Kielcach. Od dwóch lat pracuje w Starachowicach – najpierw jako dyrektor biura prezydenta, obecnie sekretarz miasta, sprawujący nadzór nad sprawnym funkcjonowaniem całego urzędu. Wieloletni społecznik i przedsiębiorca. Przez dziewięć lat redaktor naczelny portalu CKsport.pl.
6. Marcin Misiek – lekarz ginekolog-onkolog. Pracuje w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.
7. Jacek Paweł Witka – przewodniczący świętokrzyskich struktur partii Zieloni, współprzewodniczący koła w Kielcach. Doradca w firmach consultingowych, specjalista z zakresu pozyskiwania środków unijnych, społecznik. Kielczanin, żonaty, żona – Anna.
8. Halina Mańko – wieloletnia mieszkanka Zagnańska. Od 10 lat prowadzi własną działalność gospodarczą, wcześniej pracowała w bankowości. Wykształcenie ekonomiczne. Zainteresowania: polityka, muzyka, kuchnia, podróże. Działaczka społeczna, należy do Towarzystwa Ziemi Samsonowskiej, śpiewa w amatorskim chórze Compasione. Szczęśliwa żona, matka i babcia.
9. Izabela Boguszewska – 21-letnia studentka III roku kryminologii stosowanej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Członkini partii Inicjatywa Polska. Chce zadbać o lepszą przyszłość młodych ludzi. Zawsze służy pomocą. Na studiach jest działaczką w kole naukowym. Prywatnie uwielbia podróżować i poznawać otaczający nas świat.
10. Paweł Kozłowski – rodowity kielczanin, lat 47. Absolwent wydziału prawa. Od 15 lat samorządowiec. Prospołecznik, otwarty na ludzkie potrzeby, niosący pomoc potrzebującym. Konsekwentny w działaniu, podejmujący wyzwania. Nie bojący się stawiać czoła trudnym sytuacjom. Wrażliwy na ludzką krzywdę. Miłośnik podróży i kina grozy.
11. Jadwiga Kuchinka – rodowita kielczanka, absolwentka filologii polskiej tutejszej uczelni. W latach 1980-2020 nauczycielka w IV Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach. Związana społecznie w latach 2001-2019 m.in. z Teatrem im. Stefana Żeromskiego. Od 2005 r. państwowy egzaminator Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
12. Paweł Wałdon – 35 lat, żonaty przedsiębiorca, inżynier. Mieszka w gminie Morawica w miejscowości Obice. Działa w sektorze budowlanym. Kocha polska muzykę i sport, przede wszystkim piłkę nożną. Wspiera rozwój futsalu w gminie Morawica.