Cztery firmy odpowiadać będą za wykonanie prawie 30-milionowej inwestycji, obejmującej budowę parkingów i modernizację ulic przy Szpitalu Specjalistycznym w Sandomierzu i w jego sąsiedztwie. Inwestorami są dwa samorządy: miejski i powiatowy.
– Zupełnie zmienimy otoczenie szpitala, które musi być przyjazne, funkcjonalne, a przede wszystkim dostępne dla mieszkańców i pacjentów lecznicy – mówi starosta Marcin Piwnik.
Przy Centrum Zdrowia Psychicznego powstanie 150 nowych miejsc parkingowych oraz nowe drogi. Ponadto przebudowane zostaną cztery miejskie ulice: Czereśniowa, Ogrodnicza, Pogodna oraz Długa. Na tej ostatniej zakres prac będzie największy. Ulica zostanie poszerzona do 5, 5 metra, zyska odwodnienie, a na całej jej długości powstanie chodnik dla pieszych. Od ulicy Dobkiewicza wybudowana będzie nowa droga w kierunku pawilonu specjalistycznego i planowanego pawilonu ambulatoryjnego. Tam powstanie dodatkowo 180 miejsc parkingowych. Zadanie obejmuje także budowę wewnętrznych dróg asfaltowych oraz oświetlenia na osiedlu przy ulicy Milberta, gdzie mieszkańcy zaczynają budować nowe domy. Zaplanowano ponadto modernizację terenów przyszpitalnych.
Pełniący obowiązki dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Sandomierzu Andrzej Swajda podkreśla, że dzięki inwestycji poprawi się dostępność szpitala. Nie bez znaczenia jest także poprawa estetyki.
Wicestarosta sandomierski Paweł Niedźwiedź zwraca uwagę na to, że otwarte zostaną tereny inwestycyjne Sandomierza, ponieważ wykonany będzie zjazd z ulicy Lubelskiej na działki stanowiące własność powiatu w obrębie Mokoszyna oraz zjazd z ulicy Długiej na działkę Skarbu Państwa o powierzchni ok. 20 ha.
Za 2 tygodnie podpisane zostaną umowy z wykonawcami poszczególnych zadań. Harmonogram poszczególnych inwestycji będzie opracowany po 20 marca. Prace wykonywane będą etapami. Starosta Piwnik zapowiada, że rozpoczną się one od strony ulicy Milberta i będą postępować w kierunku Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Utrudnienia będą, ale na dziś trudno określić ich zakres. Ulica Długa na pewno przez cały czas będzie przejezdna, ruchem sterować ma wahadło.
Na przetargu samorządy oszczędziły 1,3 mln zł. Te pieniądze będą wykorzystane na zwiększenie zakresu prac, jeżeli wystąpi taka potrzeba. Inwestycja potrwa do końca tego roku. Środki na jej realizację pochodzą z rządowego programu Polski Ład. Wkładem samorządów było przygotowanie i sfinansowanie dokumentacji oraz opłacenie nadzoru inwestorskiego.