O nowoczesnym doradztwie zawodowym i wyzwaniach stojących w tym zakresie przed nauczycielami rozmawiano dzisiaj (czwartek, 7 marca) podczas wojewódzkiej konferencji doradców, którą zorganizowano w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu.
Izabela Juszkiewicz ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli mówiła, że doradztwo zawodowe jest ważnym elementem procesów edukacyjnych i należy je promować. Jest ono realizowane na poziomie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Tą formą wsparcia coraz bardziej są zainteresowani rodzice uczniów, ponieważ podczas zajęć pokazywane są nie tylko różne możliwości kształcenia, aktualny, dynamiczny rynek pracy, ale również znaczenie innych predyspozycji i umiejętności przy wybieraniu danego zawodu.
Alicja Szatan, dyrektor szkoły rolniczej w Sandomierzu stwierdziła, że zdarza się, iż doradcy niewiele wiedzą o konkretnych zawodach, które mają w swojej ofercie szkoły. Na przykład w szkołach rolniczych nauka idzie w kierunku wykorzystywania sztucznej inteligencji, nowoczesnych technologii. Jej zdaniem ważne jest to, aby uczeń otrzymał pełną informację, jakie kwalifikacje uzyska wybierając dany kierunek nauki i gdzie może potem znaleźć zatrudnienie.
– Często młodzi ludzie wybierając dany zawód kierują się nazwą, która im się podoba. Rolą doradcy jest to, aby pokazać młodemu człowiekowi perspektywy – dodała Alicja Szatan.
Barbara Checiak-Kapuścińska, doradca zawodowy w Szkole Podstawowej w Skotnikach podkreślała, że aby doradztwo zawodowe mogło się rozwijać i należycie spełniać swoją rolę powinno mieć większą liczbę godzin w szkole.
– Teraz jest to 10 godzin w semestrze co, jak na ucznia podstawówki, jest niewystarczające. Brakuje czasu, by wyjechać do jakiegoś zakładu, czy firmy i tam opowiedzieć o potrzebnych kwalifikacjach, czy umiejętnościach jakie da nam określony zawód – tłumaczy Barbara Checiak-Kapuścińska.
W konferencji wzięło udział ponad 30 nauczycieli z województwa świętokrzyskiego, którzy po części teoretycznej i po dyskusji mieli okazję zapoznać się z ofertą kształcenia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu oraz zwiedzić warsztaty szkolne.