Doszło do bezprawnej zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, ustalili działacze Stowarzyszenia MOST w trakcie realizacji projektu „Korzenie 2 Przywrócenie Integralności Świętokrzyskiego Parku Narodowego”.
Na mocy rozporządzenia wydanego przez rząd Mateusza Morawieckiego powierzchnia parku została pomniejszona o 1,35 ha, który obejmuje trzy działki znajdujące się na Łyścu, w tym część zabytkowej zabudowy klasztornej. Jedną z podstaw do jego wydania była teza o bezpowrotnej utracie na tym terenie wartości przyrodniczych, która jak dowiedziono w trakcie realizacji projektu była nieprawdziwa.
Jak informuje Łukasz Misiuna, koordynator projektu „Korzenie 2 Przywrócenie Integralności Świętokrzyskiego Parku Narodowego”, jego celem była próba przywrócenia granic ŚPN sprzed rozporządzenia rządowego wydanego w 2022 roku.
– Udało nam się jednoznacznie udowodnić, że doszło do złamania prawa. Co za tym idzie, ten obszar na Łyścu o planowanej pierwotnie powierzchni 6 ha, a finalnie nieco ponad 1 ha, został bezprawnie wyłączony z terenu ŚPN. To ustalenie zostało potwierdzone przez organizacje pozarządowe, instytucje naukowe, a także Najwyższą Izbę Kontroli – wyjaśnia.
To nie jedyne działania, jakie stowarzyszenie podjęło realizując projekt – wyjaśnia Łukasz Misiuna.
– Złożyliśmy do Ministerstwa Klimatu i Środowiska dokumentację przyrodniczą z wnioskiem o powiększenie obszaru parku o 300 ha bardzo cennych terenów. Są to Bór Mszysty pod Ciekotami, unikalne zbiorowisko leśne z wieloma unikalnymi, reliktowymi gatunkami roślin oraz sztolnie na Bukowej Górze będące zimowiskiem nietoperzy – wymienia.
Koordynator projektu zdementował także informacje, jakoby jakiekolwiek działania w związku z przywróceniem granic parku, czy poszerzeniem jego granic miały na celu pozbycie się oblatów z klasztoru na św. Krzyżu.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym rozpoczęło już działania mające na celu ponowne włączenie do obszaru parku nieruchomości na Świętym Krzyżu, a także poszerzenie jego granic. W imieniu posła Rafała Kasprzyka z Polski 2050 poinformowała o tym Izabela Złonkiewicz, kandydatka do Rady Miasta Kielce. Przygotowywane jest rozporządzenie dotyczące tych dwóch kwestii, a prace nad nim powinny zakończyć się jeszcze w tym miesiącu.
Superior zakonu oblatów na Św. Krzyżu, ojciec Marian Puchała stwierdził w rozmowie z Radiem Kielce, że nie będzie komentował tej sprawy.