Świętokrzyska Giełda Szkół Ponadpodstawowych odbyła się w Sandomierzu. Swoja ofertę zaprezentowało dziewięć placówek z powiatu sandomierskiego i bursa szkolna.
Na każdym stoisku można było porozmawiać nie tylko z nauczycielami, ale przede wszystkim z uczniami danej szkoły, którzy chętnie odpowiadali na pytania młodszych kolegów. Było także kilku pracodawców z różnych branż, doradcy zawodowi, Urząd Pracy i Ochotniczy Hufiec Pracy. Stoiskom towarzyszyły prezentacje multimedialne każdej z placówek oświatowych, w których przedstawiano m.in. szczegółową ofertę kształcenia czy osiągnięcia licealistów.
Uczniowie szkół podstawowych chętnie odwiedzali targi. W rozmowie z naszą reporterką mówili, że zostały one przygotowane w sposób atrakcyjny i bardzo przystępny. Zdaniem młodzieży targi mogą ułatwić podjęcie decyzji co do wyboru szkoły, bo bezpośrednia rozmowa na temat upatrzonego kierunku daje o wiele szersze spojrzenie.
Niektóre szkoły miały okazję zaprezentować nowości. W Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich są to dwa kierunki w szkole branżowej: pomoc gastronomiczna i pracownik pomocniczy obsługi hotelowej. Oba są wynikiem wcześniejszych rozmów z pracodawcami, z którymi współpracuje szkoła.
Jak powiedział Krzysztof Jonaszek, nauczyciel z tej placówki, tak samo było przy wprowadzaniu zawodu cukiernika. Przedsiębiorcy zgłaszali również zapotrzebowanie na kucharzy i hotelarzy, ponieważ miast rozwija się w tej branży Jego zdaniem w tym roku te kierunki będą mieć duże powodzenie.
W Zespole Szkół Ekonomicznych od kilku lat niesłabnącym zainteresowaniem cieszą innowacyjne kierunki w technikach takie jak: programista, informatyk, czy technik grafiki komputerowej. Jak powiedziała dyrektor Iwona Korona- Smardz, szkoła branżowa kształci dualnie, czyli są zajęcia teoretyczne, którym towarzyszy praktyka u pracodawców.
Małgorzata Lipa, kierownik oddziału Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty w Sandomierzu powiedziała, że warte podkreślenia są starania szkół, które bardzo dbają o to, aby oferta kształcenia była adekwatna do każdego rocznika ośmioklasistów i dostosowana do potrzeb rynku pracy. Zaznaczyła, że każdy uczeń powinien podjąć przy wyborze kolejne szkoły świadomą decyzję, która nie tylko powinna uwzględniać uzdolnienia, predyspozycje, kompetencje, ale i stan zdrowia danej osoby. Dodała, że obecnie doradztwo zawodowe jest bardzo dobrze rozwinięte i warto z niego korzystać.
W poniedziałek (25 marca) w Sandomierzu odbędą się targi z udziałem wyższych uczelni.