Rozpoczął się remont Kamienicy Oleśnickich w Rynku w Sandomierzu. To jedna z najbardziej charakterystycznych kamienic mieszczańskich z bogatą tradycją. Niestety od wielu lat popadająca w ruinę. Po remoncie obiekt ma być nową atrakcją turystyczną miasta.
Koncepcja, jaką opracowano na wykorzystanie i zaaranżowanie wnętrz, łączy tradycję z nowoczesnością. Kamienica Oleśnickich ma przyciągać dzieci, młodzież i osoby dorosłe.
– Będzie tam sala do organizowania mini koncertów, konferencji i monodramów. Z kolei w sali warsztatowej najmłodsi będą mogli zdobyć umiejętności stolarskie i modelarskie – poinformowała Kamila Kremiec-Panek, dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury.
Dodała, że mile widziane są także inne pomysły od mieszkańców na wykorzystanie tego miejsca.
Kamienica Oleśnickich ma parter i dwa piętra.
– Zaplanowana aranżacja uwzględnia historyczne wnętrza. Będzie tam m.in. wystawa historyczna dotycząca Sandomierza, ale w maszynowym ujęciu, pokój zagadek z teatrzykiem mechanicznym, kapsuła czasu z kinem 5D, gdzie można będzie przemieszczać się w czasie do różnych wydarzeń historycznych np. najazdów tatarskich, bitwy sandomierskiej oraz do jeszcze odleglejszych dziejów – powiedział Szymon Pitek, autor projektu aranżacji wnętrz w kamienicy Oleśnickich.
Dodał, że jedną z inspiracji stylistycznych będzie XIX wiek z dużą ilością mosiądzu, skóry i drewna.
Kamienica przejdzie gruntowny remont, od wymiany dachu i okien po wzmocnienie konstrukcji całego budynku. Wykonane zostaną również prace związane z zabezpieczeniem ścian przed wilgocią. Wewnątrz wymianie ulegną również wszystkie instalacje, wyremontowana zostanie oficyna, gdzie są pokoje gościnne Sandomierskiego Centrum Kultury.
Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Ejsak Group i Caldo. Prace potrwają do września 2025 roku. Kosztować będą 12,5 mln zł, z czego 7 mln zł pochodzi z rządowego funduszu Polski Ład, pozostałe pieniądze zabezpiecza gmina z własnego budżetu.
W Kamienicy Oleśnickich w 1570 roku podpisano tzw. zgodę sandomierską. Był to dokument regulujący relacje między wyznaniami protestanckimi. Sygnowali go bracia czescy, kalwini i luteranie. Do czasu remontu w kamienicy była siedziba Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz Poczty Polskiej. Rycerze przeprowadzili się pod inny adres, natomiast poczta wróci w to miejsce po zakończeniu prac remontowych kamienicy.