Gmina chce promować się jako miejsce urodzenia Stanisława Małachowskiego, twórcy Konstytucji 3 Maja. Hejnał ma uświetniać odbywające się w mieście uroczystości. Skomponował go pochodzący z Kielc trębacz, Jakub Kowalski.
Jakub Kowalski informuje, że w swojej kompozycji wykorzystał motywy i harmonię pieśni „Witaj Majowa Jutrzenko”, ale i fanfarę Wojska Polskiego, wygrywaną co roku na uroczystościach Koneckiego Września.
– Konecki Wrzesień w Końskich przypomina wydarzenia z 1943 roku, kiedy zgrupowanie Waldemara Szwieca „Robota” opanowało Końskie i je uwolniło z niemieckiej okupacji. Znalazłem informację, że właśnie podczas innej akcji partyzanci używali trąbki co było sygnałem odwrotu po jej zakończeniu – informuje Jakub Kowalski.
W nocy z 31 sierpnia na 1 września 1943 r. 80-osobowy oddział zdobył powiatowe miasto z prawie dwutysięcznym niemieckim garnizonem. Po wykonaniu wyroków śmierci na konfidentach oraz przejęciu odzieży i towarów potrzebnych do przetrwania nadchodzącej zimy, wszyscy wycofali się bez strat. Będący pod silnym wrażeniem akcji Niemcy twierdzili, że był to prawdopodobnie aliancki desant.
Jakub Kowalski oprócz pasji do muzyki jest też kolekcjonerem pamiątek po partyzantach, w tym roku na Koneckim Wrześniu premierę będzie miała jego książka o Cichociemnych.
Pomysłodawcą stworzenia hejnału był burmistrz Krzysztof Obratański. Jak mówi, będzie on sposobem na promocję miasta, ale i budowanie wspólnoty wokół pozytywnego wydarzenia jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja, reformującej XVIII-wieczną Rzeczpospolitą. A właśnie Końskie to miejsce urodzenia twórcy konstytucji, Stanisława Małachowskiego.
– Myślę, że to dobry pomysł na promocję miasta i budowanie dumy z miejsca pochodzenia, zamieszkania. To coś, co jest przy okazji niezwykle radosne, bo pokazuje, że nie tylko bitwy, wojny i klęski, ale również dzieło intelektu, pracy państwowej miało swoje korzenia w Końskich – mówi burmistrz.
Stanisław Małachowski urodził się 24 sierpnia 1736 roku w Końskich, był marszałkiem Sejmu Czteroletniego, sygnatariuszem Konstytucji 3 Maja i przeciwnikiem konfederacji targowickiej.
W zespole parko-pałacowym w Końskich, gdzie mieszkał Stanisław Małachowski obecnie zlokalizowana jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie.
Okazuje się, że swój hejnał ma nie tylko Kraków, ale również inne miasta m.in. Białystok, Bydgoszcz, Chorzów, Lublin, Olsztyn, Opole, Poznań, Warszawa i Zamość czy wreszcie Sandomierz.