Dziś (29 marca) Wielki Piątek, drugi dzień przeżywanego przez katolików Triduum Paschalnego. W tym dniu w kościołach rozważa się sąd, mękę i śmierć Jezusa. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie sprawuje się mszy świętej, w kościołach milczą dzwony, a ich miejsce zajmują drewniane kołatki.
Wieczorem odbywa się Liturgia Męki Pańskiej, w której centralne miejsce zajmuje krzyż – mówi ks. Łukasz Zygmunt, rzecznik diecezji kieleckiej.
– Liturgię rozpoczyna się procesją wejścia, w ciszy. Po dotarciu do stopni ołtarza następuje wymowny gest, gdy kapłani kładą się na posadzce świątyni i leżą krzyżem na znak uniżenia i oddania czci Chrystusowi. Ten gest, zwany prostracją, wyraża smutek i wstyd – mówi duchowny.
Po liturgii słowa następuje rozbudowana modlitwa wiernych. Po każdym wezwaniu kapłan odmawia modlitwę w danej intencji. Są nią objęte najważniejsze przestrzenie życia człowieka i Kościoła. Potem następuje centralny moment liturgii, czyli adoracja krzyża – mówi ks. Łukasz Zygmunt.
– Kapłan oznajmia, że jest to drzewo krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata. Przy tych słowach odsłania kolejne fragmenty krzyża, przesłoniętego dotąd materiałem. Każdy może procesyjnie podejść do krzyża i uklęknąć przed nim. Gest ten skłania nas do refleksji nad uniżeniem Chrystusa. Mimo braku mszy, wierni mogą przystąpić podczas tej liturgii do Komunii Świętej, co pokazuje łączność między ofiarą na krzyżu, a Eucharystią – opisuje rzecznik diecezji. Aby to było możliwe, kapłani konsekrują znacznie większą liczbę komunikantów podczas czwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej.
Na zakończenie, Najświętszy Sakrament zostaje procesyjnie przeniesiony z Ciemnicy do grobu Pańskiego. Monstrancja jest owinięta białym welonem na znak pogrzebu, gdy ciało Chrystusa okrywały białe płótna. Przy grobach Pańskich wierni trwają na modlitwie do późnych godzin nocnych, a w niektórych świątyniach – przez całą noc. Czuwanie przy grobie Jezusa jest kontynuowane w sobotę, do godzin popołudniowych.
W kieleckiej katedrze Droga Krzyżowa rozpocznie się o 17.00. Po niej nastąpi Liturgia Wielkiego Piątku. Pasję wg św. Jana wykona Chór Bazyliki Katedralnej.
Wielki Piątek jest też dniem ścisłego postu ilościowego i jakościowego. Powinny go przestrzegać osoby zdrowe, między 18., a 60. rokiem życia. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje już osoby od 14. roku życia.