Dziś (30 marca) Wielka Sobota. Do godzin wieczornych w kościołach jest to czas ciszy i zadumy. Nie odbywają się msze święte, a wierni nadal adorują Najświętszy Sakrament w symbolicznych grobach Jezusa. Natomiast wieczorem rozpoczyna się uroczyste świętowanie zmartwychwstania Pańskiego.
W ciągu dnia w kościołach odbywa się tradycyjne święcenie pokarmów na świąteczny stół. W kieleckiej katedrze będzie się odbywać między gdzo. 9.00, a 13.00, co pół godziny. Z kolei w bazylice na Świętym Krzyżu pokarmy można święcić co godzinę, od 9.00 do 14.00. Od 9.00 do 12.00 i od 18.00 do Wigilii Paschalnej zakonnicy będą także czekać w konfesjonałach.
Natomiast po zmroku rozpoczyna się Liturgia Wigilii Paschalnej i uroczyste świętowanie zmartwychwstania Chrystusa. Pierwszym elementem jest liturgia światła – mówi ks. Łukasz Zygmunt, rzecznik diecezji kieleckiej.
– Przed świątynią rozpalany jest ogień. Po odmówieniu błogosławieństwa, od niego zapalany jest Paschał, czyli świeca symbolizująca Jezusa Zmartwychwstałego. Wnoszone do ciemnego kościoła światło Paschału symbolizuje Chrystusa rozświetlającego mrok. Zapalony Paschał wnoszony do świątyni zostaje okadzony. Następnie śpiewa się przy nim Exultet, starożytną pieśń pochwalną nawiązującą do światła Chrystusa – tłumaczy.
Wigilia Paschalna jest najbardziej uroczystą mszą w roku, pełną symboli. Po liturgii światła następuje rozbudowana liturgia Słowa Bożego, która przedstawia historię od stworzenia świata, po zmartwychwstanie Chrystusa. Ołtarze ponownie są przykryte białymi obrusami, a zamiast dźwięku drewnianych kołatek, wierni usłyszą dzwony i dzwonki ogłaszające zmartwychwstanie. Po długiej przerwie w świątyni wybrzmi także radosne „alleluja” i „Chwała na wysokości Bogu”. Liturgia Słowa prowadzi nas do liturgii chrzcielnej.
– W Paschę Chrystusa zostaliśmy wprowadzeni w chrzcie świętym. Dlatego po uroczystym poświęceniu wody odnawiamy tego dnia przyrzeczenia chrztu świętego. Ma to miejsce przy zapalonych świecach – wyjaśnia ks. Łukasz Zygmunt.
Potem następuje liturgia eucharystyczna, a w niektórych parafiach całość kończy procesja rezurekcyjna, która ma ogłosić światu zmartwychwstanie Chrystusa. W innych natomiast procesja odbywa się ona podczas pierwszej mszy porannej.
W kieleckiej katedrze Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 20.00. Będzie jej przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.
Natomiast w niedzielę (31 marca) o godz. 6.00 w kieleckiej katedrze rozpocznie się uroczysta msza święta poprzedzona procesją rezurekcyjną, którą będziemy dla Państwa transmitować na antenie Radia Kielce.
Wigilia Paschalna rozpoczyna w Kościele oktawę, która jest okresem ośmiu dni uroczystych obchodów zmartwychwstania Jezusa.