„Wielkanoc – świętowanie” – to tytuł wystawy, którą z okazji świąt przygotowano w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Są tam prace rzeźbiarskie o tematyce religijnej przedstawiające Chrystusa Frasobliwego, Chrystusa upadającego pod krzyżem, czy Piety.
Jedna z prac pochodzi z 1939 roku. Została wykonana przez Mariana Brudka z Bogorii. Na wystawie jest również figurka Chrystusa Frasobliwego prawdopodobnie z XVIII wieku nawiązująca do męki i ukrzyżowania Mesjasza. Scena samotnego i strudzonego Jezusa rozpowszechniła się w sztuce szczególnie w średniowieczu i jest popularnym motywem polskiej rzeźby ludowej.
Jak poinformował Marcin Kapka, rzecznik Muzeum Zamkowego, na wystawie znalazły się przedmioty z XX wieku związane z wielkanocną plastyką obrzędową. Jest tam palma wielkanocna, zdobione pisanki, baranki wielkanocne oraz również drewniane kołatki, które do dzisiaj wykorzystuje się w kościele katolickim podczas uroczystości w Wielki Czwartek. Warto zaznaczyć, że dwie z nich należą do najstarszych obiektów w zbiorach etnograficznych odziedziczonych po Muzeum Ziemi Sandomierskiej PTTK w Sandomierzu.
Autorką wystawy jest Iwona Łukawska – kustosz w Dziale Etnograficznym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Ekspozycja znajduje się na pierwszym piętrze zamku, w korytarzu. Będzie dostępna dla zwiedzających do 8 kwietnia.