Kolejny krok we współpracy Szpitala Specjalistycznego im. Ducha Świętego w Sandomierzu ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
Po otwarciu poradni onkologicznej w czwartek (4 kwietnia) podpisane zostało porozumienie, m.in. na mocy którego sandomierscy lekarze będą się szkolić i podnosić swoje kwalifikacje w ŚCO.
– Dzięki tej współpracy skróci się czas oczekiwania nie tylko na samo rozpoznanie choroby poprzez szybką diagnostykę, ale też – co za tym idzie – szybsze wdrożenie leczenia – mówiła Beata Wiater, zastępca dyrektora sandomierskiego szpitala.
Dyrektor Andrzej Swajda zwracał uwagę, że pozwoli to na sprawniejszą wymianę informacji pomiędzy lekarzami z Sandomierza i Kielc, poszczególne oddziały szpitalne będą współpracować, by usprawnić przepływ pacjentów.
To, jak bardzo potrzebne jest umożliwienie pacjentom leczenia bliżej miejsca zamieszkania pokazują dane z poradni onkologicznej. W ciągu dwóch miesięcy, gdy lekarz przyjmuje dwa razy w tygodniu, zgłosiło się do niej prawie 200 osób z rozpoznaniem choroby onkologicznej, u których wszczęto leczenie. W tym samym czasie z profilaktyki raka piersi skorzystało niemal 400 pacjentek.
Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podkreślał, że samo ŚCO nie wygra z rakiem, potrzebuje partnerów z potencjałem, a takim jest sandomierski szpital.
– Na mocy porozumienie lecznica w Sandomierzu korzystać będzie z molekularnych badań wykonywanych w jego placówce, sandomierscy lekarze będą uczestniczyć w szkoleniach w ŚCO, a poszczególne oddziały będą ściśle współpracować i w razie potrzeby, pacjent będzie miał wytyczone ścieżki leczenia tak, by nie błąkał się po korytarzach gmachu ŚCO – dodawał.
A to nie koniec wspólnych planów. W sandomierskim szpitalu jeszcze w tym roku powstać ma oddział chemioterapii dziennej, ale najpierw lecznica musi spełnić jeden z podstawowych warunków. Jest nim wyposażenie apteki szpitalnej w pracownię cytostatyczną, co będzie kosztować ok. 1,5 mln zł. W planach są również konsylia onkologiczne prowadzone w Sandomierzu.
W Polsce wciąż rośnie liczba osób, dotkniętych chorobą nowotworową.
– Prognozy są takie, że co czwarty mieszkaniec województwa świętokrzyskiego zachoruje na raka więc tym bardziej trzeba wychodzić naprzeciw takim wyzwaniom – mówił starosta sandomierski Marcin Piwnik.
Porozumienie o współpracy zostało podpisane w czwartek (4 kwietnia) w nowo wyremontowanej sali konferencyjnej sandomierskiego szpitala. Wcześniej prof. Stanisław Góźdź spotkał się z ordynatorami wszystkich oddziałów oraz przedstawicielkami kadry pielęgniarskiej.