Prawie milion osób w województwie świętokrzyskim będzie mogło oddać głos w niedzielnych wyborach samorządowych. Wybierzemy w nich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, a także radnych gmin, powiatów i sejmików województw w Polsce.
Głosować mogą osoby pełnoletnie ujęte w Centralnym Rejestrze Wyborców, które mają pełnię praw publicznych. Dla osób zameldowanych na stałe w gminie wpis dokonywany jest automatycznie.
Każdy głosuje w obwodzie głosowania, który jest właściwy dla miejsca jego stałego zamieszkania. Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego informuje, że sprawdzenia adresu obwodowej komisji wyborczej, w której będziemy głosować można dokonać na kilka sposobów.
– Adres obwodowej komisji wyborczej jest udostępniony w aplikacji mObywatel. Wystarczy po zalogowaniu do aplikacji wybrać zakładkę „wybory” i sprawdzić właściwy obwód i okręg w poszczególnych wyborach do rady, powiatu i sejmiku województwa – przybliża.
Można też skorzystać z wyszukiwarki obwodów, która znajduje się na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Lista lokali wyborczych jest także opublikowana w Biuletynach Informacji Publicznej poszczególnych urzędów, jak również w postaci obwieszczeń o numerach, granicach i siedzibach obwodowych komisji wyborczych.
Aby zagłosować, należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem: może być to dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka. Wylegitymować się można także poprzez aplikację mObywatel.
Poza miastami na prawach powiatów, wyborcy otrzymają 4 karty: w wyborach na wójta, do rady gminy, do rady powiatu oraz do sejmiku województwa. W miastach na prawach powiatu, w tym m. in. w Kielcach, wyborcy otrzymają 3 karty: w wyborach na prezydenta, do rady miasta oraz do sejmiku województwa.
Karty różnią się formatami, ale przede wszystkim – kolorami, jakimi są oznaczeni kandydaci. I tak do rady gminy znajdują się na szarych polach, do powiatu – na żółtych, do sejmiku – niebieskich, a na wójtów, burmistrzów i prezydentów – na różowych.
Jak zagłosować, by głos był ważny?
– Głosujemy poprzez postawienie znaku „x” przy wybranym kandydacie – mówi Adam Michcik. Precyzuje, że muszą być to dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Bez względu na to, jakie to są wybory – czy do rady gminy, do rady powiatu, do sejmiku czy na wójta, burmistrza, prezydenta – pamiętajmy, żeby znak „x” na karcie postawić tylko w jednej kratce, obok jednego kandydata.
Warto podkreślić, że nie ma możliwości przy jakiejkolwiek pomyłce przy głosowaniu zrobić na niej korektę bądź otrzymać drugą kartę.
W wyborach samorządowych kandyduje łącznie 7557 osób. W województwie świętokrzyskim wybierzemy 1871 radnych, a także 102 wójtów, burmistrzów i prezydentów.
W nocy z piątku na sobotę (z 5 na 6 kwietnia), dokładnie o północy rozpocznie się cisza wyborcza, która oficjalnie kończy kampanię wyborczą. W niedzielę, 7 kwietnia, pójdziemy do urn. Głosowanie będzie odbywać się w godzinach 7-21. Cisza wyborcza trwa do zakończenia głosowania.