Przebudowa struktur Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji oraz poszerzenie oferty pomocowej ma zwiększyć wsparcie dla dzieci i młodzieży znajdujących się w kryzysie psychicznym i emocjonalnym.
Kandydatka na fotel prezydenta Kielc, Agata Wojda przedstawiła kolejny element swojego programu wyborczego przed drugą turą wyborów.
– Żeby dać wiatr w żagle tej instytucji i poszerzyć jej pracę, chcemy w najbliższym czasie uzupełnić działalność centrum o publiczną placówkę leczenia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. To wyzwanie finansowe, dlatego kluczowy byłby tu kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ponadto, wymagałoby to zaadaptowania przestrzeni, by spełnić wymogi funkcjonowania placówki – powiedziała Agata Wojda.
Następnym krokiem jest stworzenie w tym miejscu Centrum Zdrowia Psychicznego, dedykowanego głównie dzieciom i młodzieży, ale w przyszłości kierowanego również do osób dorosłych.
– To kolejne wyzwanie, tym razem infrastrukturalne. Jednak warto zaznaczyć, że placówka już posiada zaawansowane plany rozbudowy, w tym utworzenie dodatkowego skrzydła. Obecny rząd dostrzegł istotne problemy i wyzwania związane z kondycją psychoemocjonalną naszego społeczeństwa. Istnieje zatem przestrzeń do wsparcia tych działań, szczególnie gdy ktoś proponuje gotową receptę na radzenie sobie z wyzwaniem. Z perspektywy pozyskania zewnętrznych środków, ta możliwość jest realna – dodała.
Krzysztof Gąsior, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji przypomniał, że placówka od 20 lat stara się zapewnić wsparcie dla dzieci i młodzieży.
– W ostatnich latach zauważamy znaczny wzrost problemów emocjonalnych u dzieci i młodzieży. Oprócz problemów emocjonalnych, coraz częściej spotykamy się z depresją, uzależnieniami oraz niestety wzrostem przypadków samobójstw, szczególnie w wieku od piętnastu do siedemnastu lat. To nie tylko zjawisko lokalne, dotyczy całej Polski. Przez lata obszar związany z psychoterapią i wsparciem psychologicznym dla dzieci i młodzieży był zaniedbany. Dziś, chcąc skorzystać z usług psychiatry dziecięcego, nawet prywatnie, trzeba czekać kilka miesięcy na wizytę. Podobnie długi jest czas oczekiwania na pomoc psychoterapeutyczną dla dzieci i młodzieży. Nie jesteśmy finansowani ze środków NFZ, lecz z budżetu miasta, co ogranicza nasze możliwości, gdyż nie możemy zatrudnić lekarzy. Dlatego też stajemy przed nowymi wyzwaniami, wymagającymi przebudowy struktury centrum i poszerzenia oferty pomocy – podkreślił.
Łukasz Niewczas, zastępca dyrektora dodał, że Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji współpracuje także z innymi placówkami z terenu miasta oraz prowadzi zajęcia profilaktyczne w szkołach.
– Ponadto szkolimy studentów oraz kadry, które angażują się w pracę z dziećmi i młodzieżą w różnych kieleckich placówkach. Nasza działalność trwa już ponad 20 lat i przynosi bardzo dobre efekty. Wielu naszych byłych studentów oraz pacjentów aktywnie pomaga. Jesteśmy zgrani i gotowi do pracy, świadcząc pomoc od poniedziałku do piątku. Naszym celem jest wspieranie młodych ludzi i ich rodziców w znalezieniu rozwiązań w trudnych sytuacjach kryzysowych, często związanych z zagrożeniem życia, eksperymentowaniem z substancjami psychoaktywnymi oraz zagrożeniami w cyberprzestrzeni – dodał.
Radna Katarzyna Zapała z Koalicji Obywatelskiej przypomniała, że oprócz działań infrastrukturalnych, konieczne są również działania miękkie. Jej zdaniem pracownicy Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji potrzebują wsparcia ze strony władz samorządowych. Obecnie na jednego psychologa przypada aż 785 dzieci, co jednoznacznie wskazuje na niedobór specjalistów w tej dziedzinie. Jednak – jak dodała radna – w Kielcach mamy Wydział Psychologiczny na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, który kształci przyszłych specjalistów, a centrum aktywnie współpracuje z uczelnią.
– Naszym celem jest wprowadzenie programu wsparcia psychologicznego dla szkół, ale także nawiązanie współpracy z organizacjami ogólnokrajowymi, takimi jak fundacje: GrowSPACE czy Młode Głowy – dodała Katarzyna Zapała.
Sąd odrzucił protest wyborczy
Przegrany kandydat na burmistrza wniósł protest wyborczy do Sądu Okręgowego w Kielcach.
Arkadiusz Bogucki: główną zmianą w Skarżysku będzie kontakt i rozmowa z mieszkańcami
- Mój gabinet będzie otwarty w każdy piątek dla mieszkańców - zapowiedział na antenie Radia Kielce prezydent elekt Skarżyska-Kamiennej Arkadiusz...
Paweł Niedźwiedź: jednym z większych wyzwań w tej kadencji będzie walka z zadłużeniem
Paweł Niedźwiedź z Polskiego Stronnictwa Ludowego został nowym burmistrzem Sandomierza. W drugiej turze wyborów pokonał ubiegającego się o reelekcję Marcina...
38 256 powodów do podziękowań
Mamy 38 256 powodów, aby się dziś spotkać i podziękować – mówiła przed urzędem miasta w Kielcach Agata Wojda, prezydentka...
Nie będzie rewolucji, lecz ewolucja – zapowiada przyszły prezydent Skarżyska-Kamiennej
Ewolucyjne, a nie rewolucyjne zmiany zamierza wprowadzać w Skarżysku-Kamiennej prezydent elekt Arkadiusz Bogucki.