Kolorowe, kwitnące magnolie możemy obserwować właśnie o tej porze roku. Niestety nie istnieje sposób na to, aby przedłużyć ten proces. Po kwiatach pojawią się zielone liście.
Wśród magnolii są gatunki o bardzo zróżnicowanych gabarytach. Mogą mieć nawet 30 metrów wysokości, co raczej nie zdarza się w naszych warunkach klimatycznych. Są też odmiany krzewiaste sięgające 1 metra wysokości, jak również krzewy małe, wąskie, smukłe i niskie. Niektóre powtarzają kwitnienie pod koniec lata.
Karolina Latusek, nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu zwraca uwagę, że podstawowymi kolorami kwiatów magnolii jest biały i różowy, ale są też inne, wyselekcjonowane takie jak: żółty, bardzo ciemny bordowy i czerwony. Może się zdarzyć, że magnolia od momentu posadzenia nie zakwita nawet przez kilkanaście lat. To dlatego, że w trakcie produkcji w szkółce roślina mogła przemarznąć, a producent tego nie zauważył.
– Po przekwitnieniu zalegające liście należy zgrabić, można zasilić roślinę obornikiem lub nawozem wieloskładnikowym. Magnoliom można korygować ich wygląd. Robi się to przeważnie w czerwcu, gdy zakończą fazę intensywnego wzrostu – dodaje Karolina Latusek.
Większość gatunków magnolii pochodzi z Chin i z Japonii.