Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach wspólnie z uczniami założyli i rozwijają ogród społeczny. Mieści się on przy Szkole Podstawowej numer 11, która w ramach inwestycji z Funduszy Norweskich, stała się eko-szkołą.
– Ogród ma łączyć pokolenia, ale też edukować w dziedzinie zdrowego żywienia – mówi prezes uniwersytetu Jerzy Krawczyk.
– Działamy zgodnie z zasadą „leczymy się ziołami, nie antybiotykami”. Ogród uprawiany jest w sposób ekologiczny, bez nawozów. Co roku będziemy sadzić zioła, a później także warzywa i kwiaty. Już teraz widać tulipany, a w kolejnych tygodniach będą się pojawiały kolejne kwiaty. Mamy też domki dla pszczół murarek – dodaje.
Uniwersytet Trzeciego Wieku nawiązał też współpracę z Zespołem Szkół Zawodowych numer 1 w Starachowicach. Uczniowie z klasy architektury krajobrazu także pielęgnują ogród, zdobywając umiejętności praktyczne.
– Organizujemy także warsztaty dla młodzieży niepełnosprawnej, pokazujemy zioła, dajemy je do spróbowania, aby poszerzać wiedzę także w tym zakresie. Mamy też zajęcia z dziećmi ze Szkoły Podstawowej numer 11, która jest naszym partnerem w ogrodzie społecznościowym – podkreśla Jerzy Krawczyk.
Wybudowana została już altana, w której będą się odbywały spotkania integracyjne, ale także warsztaty i lekcje pokazowe dla uczniów.