Jakie rozwiązania są potrzebne, by muzeum spełniało oczekiwania zwiedzających z różnymi dysfunkcjami? O to tym razem pyta Muzeum Stefana Żeromskiego planując rozbudowę swojej siedziby. Konsultacje w tej sprawie odbędą się we wtorek (16 kwietnia) o godz. 17.00 w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.
Sylwia Zacharz, kierownik Muzeum Stefana Żeromskiego podkreśla, że to już drugie konsultacje. Pierwsze miały charakter ogólny, a tym razem adresowane są do konkretnej grupy odbiorców.
– Konsultacje są skierowane do osób ze szczególnymi potrzebami, bo teraz ich będziemy pytać, w jaki sposób powinniśmy zmienić nasze muzeum, co powinniśmy udoskonalić. Będziemy czekali na uwagi, sugestie odnoście tego, jak tę ofertę kulturalno-edukacyjną należy wzbogacić i jak możemy poprawić udogodnienia architektoniczne, jakie przygotowaliśmy dla naszych przyszłych zwiedzających – tłumaczy.
Kierownik dodaje, że obecna siedziba muzeum, znajdująca się w budynku dawnej szkoły, nie spełnia wielu norm.
– Nie wszyscy mogą zwiedzić nasze muzeum. Szczególny kłopot mają osoby, które mają problemy z ruchem. Natomiast mamy nadzieję, że wybudowanie tych nowych przestrzeni pozwoli, by osoby z różnymi dysfunkcjami mogły to muzeum zwiedzić – zaznacza.
Nowa muzealna przestrzeń ma się mieścić w obiektach przy ulicy Jana Pawła II, które Muzeum Narodowe mogło zakupić dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jednym z nich był dom dyrektora gimnazjum. Teraz na jego piętrze ma się mieścić wystawa stała, a w podziemiach wystawy czasowe. W budynku współczesnym, wybudowanym na tyłach willi będzie sala edukacyjno-konferencyjna i magazyny zbiorów. Natomiast boczny budynek dawnej oficyny będzie przeznaczony na kawiarnię.
Muzeum Narodowe w Kielcach, którego oddziałem jest Muzeum Stefana Żeromskiego planuje pozyskać na modernizację budynków pieniądze z programu FENiKS. Teraz trwają przygotowania wniosku. Jak wyjaśnia Magdalena Klamka, zastępca dyrektora do spraw administracyjnych Muzeum Narodowego, pomoże w tym specjalistyczna firma.
– Poprowadzi nas przez meandry wniosku aplikacyjnego, załączników, których jest ponad 50. Tak że wkraczamy już na taką przyspieszoną drogę – tłumaczy.
Magdalena Klamka dodaje, że nabór trwa od 3 czerwca do 30 września.
– Więc dostaliśmy dodatkowe dwa miesiące i w tym terminie musimy się zmieścić z przygotowaniem wszystkich załączników, otrzymaniem wszystkich zgód, by ta dokumentacja była pozytywnie oceniona – zaznacza.