– Wystawa o rodzinie Skotnickich spod sandomierskich Skotnik będzie jedną z atrakcji tego sezonu w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Ekspozycja zostanie otwarta na początku czerwca i będzie ją można zwiedzać przez całe wakacje – mówił na antenie Radia Kielce dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu dr hab. Mikołaj Getka-Kenig.
– Wystawa poświęcona poświęcona jest parze: Elżbiecie z Laśkiewiczów i jej mężowi Michałowi Skotnickiemu, właścicielom Skotnik pod Sandomierzem i wsi Święcice w gminie Obrazów. Oboje swego czasu odegrali dość istotną rolę w salonach europejskich, a zwłaszcza włoskich. Ich grand tour, wielka podróż na początku XIX wieku stała się przyczynkiem do rozwoju mecenatu artystycznego. Do dziś we Florencji, w bazylice Santa Croce, możemy podziwiać nagrobek Michała Skotnickiego, który swego czasu zachwycił samego Antonia Canovę, a jego idealną kopię możemy podziwiać w katedrze na Wawelu – opowiada dyrektor.
Mikołaj Getka-Kenig informuje, że wystawa powstaje we współpracy z rodziną Skotnickich, a także m.in. z Zamkiem Królewskim na Wawelu, Zamkiem Królewskim w Warszawie i Muzeami Narodowymi w Krakowie, Warszawie i Kielcach.
– Będziemy mogli zobaczyć m.in. wspaniałe portrety z Muzeum Narodowego w Krakowie pędzla François-Xaviera Fabre’a, ucznia Jacquesa-Louisa Davida, który uwiecznił Michała i Elżbietę Skotnickich na niezwykle spektakularnych portretach, które również są znane odbiorcom europejskim. Ostatnio portret Elżbiety Skotnickiej był pokazywany na wielkiej wystawie o grand tourze w Mediolanie. Tym razem zobaczymy go w Sandomierzu. Na tym podsandomierskim przykładzie zobaczymy także wiele innych obiektów, które opowiedzą nam o fenomenie grand touru, czyli wielkich podróżach, na które wyjeżdżała na przełomie XVIII i XIX wieku polska, i nie tylko polska, arystokracja – zapowiada.
Mikołaj Getka-Kenig zapowiada, że w tegorocznym sezonie turystycznym Muzeum Zamkowe w Sandomierzu będzie miało różnorodną ofertę, dla każdego. Sezon zaczął się w tej instytucji już w kwietniu.
– Do połowy maja prezentujemy wystawę „Okruchy Antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich”, która cieszy się od lutego dużym zainteresowaniem w skali całego kraju. To bogata ekspozycja zorganizowana z wieloma polskimi instytucjami i muzeami archeologicznymi. Opowiada o wpływie Cesarstwa Rzymskiego na ziemie polskie. Mimo, że Rzym nigdy tutaj nie sięgał bezpośrednio swoją władzą, to jednak ta wymiana kulturowa i gospodarcza była bardzo intensywna – mówi dyrektor.
Natomiast już 18 kwietnia sandomierskie muzeum weźmie udział w akcji muzeum POLIN „Żonkile”. W Sandomierzu odbędzie się spacer szlakiem żydów sandomierskich. Natomiast 18 maja instytucja zaangażuje się w Noc Muzeów.
– Proponujemy wielką, rzymską niespodziankę. Będzie to przeniesienie do czasów starożytnych. Mamy na dzieję, że przyciągnie wielu sandomierzan i turystów z innych części regionu i kraju – dodaje dyrektor.
Zaplanowano także atrakcje z okazji Dnia Dziecka. A we wrześniu w Muzeum Zamkowym odbędzie się finał Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.