Spacer sandomierskim szlakiem kultury żydowskiej – to propozycja Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Instytucja po raz kolejny włącza się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile – Łączy nas pamięć” zainicjowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Ma to związek z przypadającą 19 kwietnia tego roku 81. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie.
Rzecznik Muzeum Zamkowego Marcin Kapka informuje, że spacer śladami sandomierskiej społeczności żydowskiej ma na celu uczczenie ich pamięci. Trasa obejmować będzie miejsca, które do tej pory istnieją, jak np. synagoga, w której mieści się teraz Archiwum Państwowe oraz cmentarz żydowski. Przystanki podczas tego spaceru będą również w miejscach, których już nie ma w krajobrazie Sandomierza, jak mykwa czy budynek chederu.
Spacer odbędzie się w czwartek, 18 kwietnia. Poprowadzi go Karolina Gara, historyk i judaista z Muzeum Zamkowego. Początek o godzinie 11.00 na dziedzińcu zamkowym.
Natomiast w piątek, 19 kwietnia, każda zainteresowana osoba odwiedzająca Zamek Królewski w Sandomierzu otrzyma symbolicznego, papierowego, żółtego żonkila.