Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii został odznaczony przez Prezydenta Polski Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz rozwoju polskiej onkologii oraz za działalność na rzecz ochrony zdrowia.
Jak powiedział prof. Stanisław Góźdź, to wyróżnienie, to docenienie wkładu jego rodziny i całego zespołu Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
– Jestem szczęśliwy, że jestem lekarzem onkologiem. Onkologia, to taka specjalność, która przebiega na takiej cienkiej nitce między niebem, a ziemią. Radość daje mi codzienna pomoc chorym onkologicznie, a realizacja tych moich marzeń trwa już 46 lat. To wszystko nie zadziałoby się bez pomocy mojej rodziny, czyli żony Elżbiety i synów Wojtka i Michała. To dzięki nim mogę te swoje skryte marzenia realizować – mówi prof. Stanisław Góźdź.
– To wyróżnienie jest również docenieniem pracy całego zespołu naszego szpitala. Świętokrzyskie Centrum Onkologii, jako jeden z trzech ośrodków onkologicznych w Polsce, prowadziło pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej, której celem jest całościowe, kompleksowe wsparcie pacjenta – przypomniał prof. Stanisław Góźdź.
– Pacjent musi otrzymać kompleksowe, skojarzone leczenie onkologiczne. Ta idea urzeczywistnia się w Krajowej Sieci Onkologicznej. Pacjent otrzymuje najlepsze leczenie pod jednym dachem. Wokół niego gromadzą się lekarze, fizycy, fizjoterapeuci, osoby związane z psychologią. Dopiero takie kompleksowe podejście do pacjenta przynosi oczekiwane rezultaty – zaznaczył.
Z kolei w ramach działań profilaktycznych Świętokrzyskie Centrum Onkologii było pierwszym szpitalem w Polsce, który zaczął badać pacjentki w mobilnej klinice, czyli cytomammobusie. W najbliższym czasie ŚCO zamierza również kupić, także pierwszy pierwszy w kraju, urobus, w którym wykonywane będą badania prostaty, nerek, czy pęcherza.
Prof. dr hab. n. med. Stanisław Góźdź jest specjalistą neurologii, onkologii klinicznej i radioterapii, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie onkologii klinicznej, twórcą i dyrektorem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, kierownikiem Katedry Onkologii Klinicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, wiceprezesem Zrzeszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych. Zasiada również w Radzie Naukowej Koalicji Diagnostyczno Klinicznej na rzecz diagnostyki i optymalizacji leczenia nowotworów kobiecych. Współtworzył założenia Krajowej Sieci Onkologicznej. Jest autorem kilkuset prac naukowych opublikowanych w wysoko punktowanych międzynarodowych czasopismach naukowych, promotorem kilkudziesięciu prac doktorskich i opiekunem prac habilitacyjnych, recenzentem w międzynarodowych czasopismach naukowych oraz recenzentem prac doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich, koordynatorem licznych międzynarodowych projektów naukowych i prac badawczo-rozwojowych. Z jego inicjatywy powstały w Świętokrzyskim Centrum Onkologii nowe jednostki naukowo-badawcze: Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych oraz Centrum Badań Naukowych Epidemiologii i Prac Badawczo-Rozwojowych.