Co powinien zawierać plecak ewakuacyjny? M.in. tego dowiemy się z nowej strony internetowej alert.rcb.gov.pl uruchomionej przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Znajdują się tam podstawowe informacje o tym, jak się zachować w przypadku zagrożenia chemicznego, biologicznego, radiacyjnego, jądrowego, czy zagrożenia eksplozją. Grafiki są dostosowane do osób w różnym wieku – mówił na antenie Radia Kielce Robert Sabat, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.
– Te porady są podane w bardzo przyjaznej formie zarówno dla dorosłych, jak i dla młodszego pokolenia, nawet dla dzieciaków. Znajdują się tam piękne filmiki obrazujące, jak się zachować w różnych sytuacjach niebezpiecznych, kiedy nasze zdrowie lub życie może być zagrożone. Często wydaje nam się, że mamy bogatą wiedzę na temat danego zagrożenia, tego, jak reagować np. w przypadku powodzi, czy silnego wiatru, huraganu. Okazuje się jednak czasem, gdy posłuchamy specjalistów, że mamy spore luki w tej wiedzy. Ten poradnik ma służyć temu, byśmy swoją wiedzę podnieśli i potrafili się zachować w obliczu różnych sytuacji i zdarzeń wokół nas – mówił dyrektor.
Na stronie RCB znajdziemy także poradnik jak przygotować plecak ewakuacyjny. Warto mieć go w swoim domu, a w nim np. kserokopie podstawowych dokumentów określających naszą tożsamość i stan majątkowy – mówi Robert Sabat.
– Poza tym, warto mieć tam spakowany naładowany powerbank, przyda nam się także radio na baterie z zapasowymi bateriami, aby słuchać komunikatów przekazywanych przez służby. Do tego gotówka, czy karta płatnicza oraz podstawowa żywność na dwa dni w postaci puszek, o długim terminie przydatności do spożycia. Poza tym: latarka, nóż, specjalny scyzoryk, sznurek, czy filtry do wody, gdyby był kłopot z zaopatrzeniem się w czystą wodę do picia. Taki filtr pozwala nam zaczerpnąć do picia w bezpieczny sposób np. wody z rzeki. Do tego oczywiście ciepłe ubrania, dobra kurtka, śpiwór, coś do pisania, notes, ołówek oraz apteczka z lekami, opatrunkami i folią termiczną – wymienia.
Robert Sabat przypomniał, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w sytuacjach potencjalnego zagrożenia wysyła także smsy z alertami.