Pierwszego maja obchodzimy 20-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Nasze samorządy w tym czasie, dzięki dotacjom unijnym, zmieniły się nie do poznania.
Bożena Szczypiór, wiceprezydent Kielc mówi, że miasto otrzymało z Unii Europejskiej wsparcie opiewające na kwotę 1,78 mld zł. Podkreśla, że bez takiego wsparcia Kielce wyglądałyby dziś na pewno inaczej.
– Takich dochodów majątkowych nie uzyskalibyśmy poprzez sprzedaż naszego majątku. Już dzisiaj możemy powiedzieć, że to jest duży sukces. Gdyby nie dofinansowanie z UE, wiele inwestycji zostałoby odroczonych w czasie, albo wręcz nie mogłoby być w ogóle zrealizowanych – mówi.
Wśród inwestycji ważnych dla rozwoju miasta, które udało się zrealizować dzięki funduszom unijnym Bożena Szczypiór wymienia Kielecki Park Technologiczny, Halę Legionów, czy też Ogród Botaniczny. To również budowa nowoczesnego Centrum Kształcenia Zawodowego, dworca autobusowego, ale też zakupy autobusów, czy montaż oświetlenia ulicznego. UE to także mnóstwo inwestycji drogowych i to tych o znaczeniu strategicznym. Mowa tu m. in. o węźle Żelazna, Alei Solidarności, ulicy Pileckiego, Wojska Polskiego. Dzięki funduszom z UE udało się także m. in. zrewitalizować Rynek i główny miejski deptak – ulicę Sienkiewicza. Zeszłoroczną inwestycją zrealizowaną dzięki unijnemu wsparciu był Kielecki Rower Miejski, który okazał się hitem. Skorzystało z niego 13 tys. użytkowników z łączną sumą 130 tys. wypożyczeń.
W kolejnej perspektywie unijnej miasto ma już zapisane kilka dużych inwestycji. To m. in. przebudowa synagogi, ale też rewitalizacja Placu Wolności w Kielcach.
Wątpliwości co do korzyści, jakie ma województwo świętokrzyskie z przynależności w UE, nie ma marszałek Andrzej Bętkowski.
– Możemy powiedzieć, że te perspektywy unijne w zdecydowany sposób zmieniły wygląd naszych samorządów, infrastrukturę drogową, kanalizacyjną i wodociągową. To także zrewitalizowane miasta i gminy w całym regionie – zaznacza.
Marszałek podkreśla, że dzięki funduszom unijnym udało się zrealizować też wiele ważnych i dużych inwestycji, w tym budowę kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. Wśród tych związanych z kulturą i turystyką to z kolei Muzeum Archeologiczne w Wiślicy i jego trasa podziemna w powiecie buskim, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, Centrum Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu, ale też dobiegająca końca modernizacja siedziby Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Tylko w programach regionalnych do województwa świętokrzyskiego w dwóch perspektywach unijnych na lata 2007-2014 i 2014-2020 do województwa świętokrzyskiego popłynęło wsparcie w wysokości prawie 2,3 mld zł.