Coraz częściej Polacy chcą spędzać weekend majowy nie w domu, ale aktywnie. Według badań zleconych przez Polską Organizację Turystyczną na majówkę wybiera się czterech na 10 Polaków i jest to o 10 proc. więcej niż w roku ubiegłym.
Jak wyjaśnia Małgorzata Wilk-Grzywna, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, wieloletnia dyrektor biura Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, dominują wyjazdy krajowe, bo co czwarty ankietowany zamierza wypoczywać w kraju, a co dwunasty za granicą.
– Wciąż jest popularny trend mikrowypraw, to znaczy, że zostajemy w domu, a wybieramy się na krótkie wypady po okolicy. 1/3 Polaków właśnie tak planuje spędzić czas podczas majówki. Dominującym trendem jest aktywny wypoczynek w górach. Górskie wędrówki planuje odbyć 34 proc. respondentów. I to jest też dobra wiadomość dla Świętokrzyskiego, dla Gór Świętokrzyskich w szczególności, gdzie spodziewamy się takiego turystycznego bumu – zaznacza.
Małgorzata Wilk-Grzywna przyznaje, że dane liczbowe, pokazujące ruch turystyczny w Polsce, pokazują, że jesteśmy jednym ze słabiej odwiedzanych regionów. Zauważa jednak, że wynika to z tego, że jesteśmy małym województwem.
– Dlatego też nie możemy myśleć, że w statystykach będziemy na pierwszym miejscu. Ale jesteśmy regionem coraz bardziej popularnym, ponieważ powstają tu nowe atrakcje turystyczne. Mamy też świetną, nowoczesną bazę noclegową, powstałą z funduszy unijnych, doskonałe świętokrzyskie uzdrowiska – Busko i Solec, gdzie oprócz tego, że wybudowane zostały nowe obiekty, modernizowane są też te starsze. Coraz częściej w naszych świętokrzyskich uzdrowiskach widzimy gości z zagranicy, którzy przyjeżdżają po te właściwości, które daje siarka – mówi.
Zdaniem wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Świętokrzyskie to piękny region, pełen walorów, ale wymaga jeszcze starań, by zwiększyć swoją konkurencyjność.
– Zdecydowanie powinniśmy postawić jeszcze na lepszą promocję, na pracę nad infrastrukturą turystyczną. Np. na budowanie ścieżek rowerowych i innych atrakcji do aktywnego wypoczynku, ponieważ ten aktywny wypoczynek jest coraz bardziej modny, coraz bardziej pożądany w różnego rodzaju pakietach biur podróży, ale przede wszystkim jest to atrakcja turystyczna, na którą klient, czy to krajowy, czy zagraniczny wybiera się indywidualnie – zauważa.
Osoby, które weekend majowy zdecydują się spędzić w naszym regionie, nie będą narzekać na brak atrakcji. Małgorzata Wilk-Grzywna uważa, że Świętokrzyskie jest dobrze przygotowane do majówki.
– Sprawdzałam strony internetowe pod kątem różnych atrakcji turystycznych i okazuje się, że podczas majówki te atrakcje turystyczne wydłużają swoje godziny pracy. Również dzieją się różne ciekawe wydarzenia, dodatkowe warsztaty, różne imprezy. Np. eventy w postaci rekonstrukcji historycznych zapowiadają świętokrzyskie zamki, czyli zamek w Krzyżtoporze czy w Chęcinach. Specjalne pokazy przewidują też Krzemionki koło Ostrowca, jak również Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi. Rodziny z dziećmi też będą miały różne ciekawe wydarzenia. Fani literatury na pewno będą świętować 178. rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Smakosze natomiast na pewno znajdują swoje miejsce na Festiwalu Smaków w Parku Etnograficznym w Tokarni – wymienia.