Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu można oglądać jeden z cenniejszych dokumentów znajdujących się w zbiorach tej instytucji. To Uniwersał Królewski dla województwa sandomierskiego zwołujący sejmiki w listopadzie 1790 roku, który podpisany został przez króla Stanisława Augusta i sekretarza Kancelarii Wielkiej Koronnej Ignacego Janiszewskiego.
Uniwersał zwoływał szlachtę sandomierską na sejmiki, na których dokonano wyboru nowych posłów na drugą kadencję Sejmu Wielkiego.
Dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu podkreśla, że dokument jest bardzo cenny, bo chociaż wysyłano je do wszystkich sejmików, to jednak zachowało się niewiele takich pism. Ponadto, ten sandomierski jeszcze dwa lata temu był zupełnie nieznany, ani przez naukowców, ani przez muzealników. Dopiero wystawa pt. „Szlachta sandomierska na Sejmie Wielkim” przyniosła mu sławę.
Uniwersał Królewski prezentowany jest w Sali Rycerskiej zamku, co nie jest przypadkowe. Został on skierowany do „grodu” sandomierskiego, czyli do sądu grodzkiego, który mieścił się wówczas w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Tam dokonano jego wpisania do ksiąg grodzkich. Dopiero w następstwie tego aktu, informację rozesłano do wszystkich powiatów. Sejmik dla województwa sandomierskiego zbierał się w Opatowie. Na posła do Sejmu Wielkiego wybrano na nim Stanisława Małachowskiego, późniejszego marszałka.
– Chcemy się chwalić tym dokumentem, a jego prezentacja w te dni majowe daje możliwość obcowania z wielką historią – dodał dyrektor Mikołaj Getka-Kenig.
Dokument zachował się w bardzo dobrym stanie, jest czytelny. Został wystawiony w specjalnej gablocie, gdzie będzie można go oglądać do 5 maja. Muzeum w weekend majowy czynne jest codziennie w godzinach od 11 do 18.