We wtorek (7 maja) przypada święto patronki Kielc – Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. Związane z tym uroczystości odpustowe rozpoczną się w kieleckiej katedrze o godzinie 19. Przy ołtarzu pojawi się sześciu biskupów.
Mszy świętej będzie przewodniczył metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki, który wygłosi także homilię. Będą mu towarzyszyć: arcybiskup Henryk Jagodziński (Nuncjusz Apostolski w RPA i Lesotho), biskup kielecki Jan Piotrowski, biskupi: Marian Florczyk, Andrzej Kaleta oraz goszczący w regionie biskup z Brazylii, Amilton Manoel da Silva.
Następnie, około godziny 20, uczestnicy liturgii wspólnie z biskupami wyruszą w procesji różańcowej na ulice Kielc, modląc się za miasto i jego mieszkańców. Przejdą przez skwer Żeromskiego, ulicę Mickiewicza, plac Wolności i ulicę Sienkiewicza. Całość zakończy się na pl. Najświętszej Maryi Panny, gdzie biskup ponowi zawierzenie miasta Matce Bożej Łaskawej Kieleckiej.
Po drodze wierni będą modlić się na różańcu. Rozważania do poszczególnych tajemnic przygotowali przedstawiciele parafii katedralnej, seminarium duchownego i różnych duszpasterstw działających w diecezji kieleckiej.
– Jest to wydarzenie nie tylko typowo parafialne, ale ma szerszy wymiar. Chcemy zawierzyć Matce Bożej Łaskawej Kieleckiej całe miasto Kielce, wszystkich jego mieszkańców, ale również całą diecezję kielecką – mówi ks. Łukasz Zygmunt, rzecznik diecezji kieleckiej.
Matka Boża Łaskawa jest patronką Kielc od 1991 roku. Stolica Apostolska wydała stosowny dokument w tej sprawie dzięki staraniom ówczesnego biskupa kieleckiego Stanisława Szymeckiego. Święto patronalne odbywa się co roku 7 maja i jest obchodzone w całej diecezji. W Kielcach ma ono rangę uroczystości.
Obraz Matki Bożej Łaskawej znajduje się w kieleckiej katedrze od ok. 1600 roku. Podarował go audytor krakowskiego sądu biskupiego Wojciech Piotrowski. Już w 1626 roku przy świątyni powołano Arcybractwo Różańcowe, które czciło Matkę Bożą Łaskawą. Jej kult szybko się rozpowszechniał ze względu na łaski, których doświadczały osoby modlące się przed obrazem. Kult Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej był szczególnie popularny w II połowie XVIII wieku. W parafii znajdują się księgi z wpisami wiernych, którzy dziękują za otrzymane łaski dzięki modlitwie przed obrazem Matki Bożej. Z kolei wota zostawiane przez wiernych zostały przetopione na korony, którymi jest ozdobiony obraz Maryi.
Bazylika katedralna jest pierwszym, ogólnodiecezjalnym sanktuarium maryjnym.