Fundusze unijne nie tylko wpływają na budowę dróg czy nowych obiektów kultury, ale także ożywiają gospodarkę i integrują mieszkańców regionu. Można się było o tym przekonać odwiedzając w sobotę, 11 maja, Park Legend w Nowej Słupi, z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
Park Legend to nowa placówka kultury na mapie regionu. Została udostępniona turystom w sierpniu ubiegłego roku i już cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. W pierwszy dzień majówki to miejsce odwiedziło aż 700 osób.
Także w sobotę nie brakowało osób, które przyjechały zwiedzić placówkę.
– Takie miejsca są potrzebne. U nas tutaj nic takiego nie było – mówiła jedna z mieszkanek Nowej Słupi.
– To jest miejsce dobre do poznawania legend z naszego regionu, tu blisko Łysej Góry, więc myślę, że warto przyjechać – oceniła mieszkanka gminy Kunów, która na festyn przybyła z córcią, przebraną za czarownicę.
Takich małych przebierańców było więcej. Dla wszystkich – dużych i małych nie brakowało atrakcji. Były też występy utalentowanych wokalistek – Zuzi Bery i Aleksandry Pięty, a na finał zaśpiewał Krzysztof K.A.S.A. Kasowski.
Jak powiedziała Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Parku Legend, przy okazji tej zabawy można było poznać obiekt oraz ścieżkę edukacyjną, które powstały także dzięki funduszom unijnym.
– W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego pozyskaliśmy ponad 14 mln zł, a wartość całego obiektu wynosiła około 23 mln zł – wyliczyła.
Dyrektor dodała, że w czasie Dni Otwartych Funduszy Europejskich warto się przyjrzeć temu, jakie korzyści płyną z naszego członkostwa w Unii Europejskiej.
– Łącznie, od 2004 roku, jako Polska pozyskaliśmy 245 mld Euro, natomiast my zapłaciliśmy, w formie składek, 85 mld Euro. Czyli nasz bilans jest dodatni, 160 mld Euro. Oprócz tego, dzięki funduszom europejskim uruchomił się jednolity, europejski rynek, czyli swobodny przepływ ludzi, towarów, usług. Podniósł się znacząco poziom życia ludzi. Takie obiekty jak nasz nie tylko zmieniają obraz wsi, miasta czy regionu, ale także przynoszą korzyści lokalnej społeczności. U nas pracuje 10 osób, ale w otoczeniu pojawiają się nowe miejsca pracy, korzystają lokalni restauratorzy, lokalne pensjonaty, agroturystyka. Poza tym, przedsiębiorcy myślą o tym, by tworzyć kolejne hotele czy restauracje. Dziś pokazujemy i cieszymy się, że te korzyści z członkostwa w Unii Europejskiej są ogromne – podkreśliła.
Także w kontekście zysków dla Polski naszą obecność w Unii Europejskiej postrzega świętokrzyska poseł, minister do spraw polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz, która przyjechała na festyn do Nowej Słupi.
– Zyskaliśmy oczywiście pieniądze, dzięki którym gospodarczo, infrastrukturalnie mogliśmy się rozwinąć, bo na wiele rzeczy i projektów nie byłoby nas po prostu stać. Ale zyskaliśmy też otwartość, przestrzeń. Szczególnie dziś to młodsze pokolenie nie wyobraża sobie życia bez Unii Europejskiej, w której można podróżować wzdłuż i wszerz bez żadnych granic. Szkoda, że nie ma w niej Wielkiej Brytanii, ale Brytyjczycy już negatywne skutki tego rozłączenia odczuwają. Dlatego my musimy być mądrzejsi i musimy zabiegać, byśmy byli bardziej solidarni i bezpieczni w Unii Europejskiej, rozwijali się w niej i nadawali jej ton – stwierdziła.
Minister Marzena Okła-Drewnowicz zwróciła uwagę, że teraz jest ten czas, kiedy każdy może decydować o naszej przyszłości we wspólnocie europejskiej, ponieważ w czerwcu odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego.
– Na liście Koalicji Obywatelskiej w naszym regionie wśród kandydatów mamy Małgorzatę Wilk-Grzywną, która jest znana z niesamowitych umiejętności promowania regionu świętokrzyskiego, jest bardzo merytoryczna. Wierzę, że zdobędzie poparcie mieszkańców regionu i będzie nas godnie reprezentować – dodała.
Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca.