Dwa poldery, które powstaną w województwie podkarpackim niedaleko granicy ze świętokrzyskim oraz w województwie małopolskim poprawią bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Sandomierza i okolicy. Podczas spotkania „Bezpieczna Wisła” w Sandomierzu przedstawiona została wstępna koncepcja kolejnych inwestycji przeciwpowodziowych, które skupione będą na retencji.
Planowane poldery miałyby powstać na granicy gmin Szczurowa i Koszyce oraz w Padwi Narodowej. Łącznie mogłyby przyjąć 230 mln metrów sześciennych wody. Jak powiedział Radosław Radoń, zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, w połączeniu z polderami, które utworzone zostaną pomiędzy Oświęcimiem a Krakowem, można będzie przejąć prawie 300 mln metrów sześciennych wody. Dyrektor Radoń dodał, że po zrealizowaniu dużych inwestycji z zakresu budowy nowych wałów oraz wzmocnieniu już istniejących teraz kluczowe jest to, aby postawić na retencję.
– Mamy świadomość, że im wyższe wały tym większe niebezpieczeństwo w przypadku ich awarii. Przekonaliśmy się o tym w 2010 roku w Sandomierzu gdy pękł wysoki wał. Retencja polega na wyłapaniu nadmiaru wody w sposób kontrolowany do do suchych polderów – dodał wicedyrektor Radosław Radoń.
Oprócz tego w tym projekcie duży nacisk położony został na zwiększenie pojemności mokradeł i bagien jak również na zwiększanie lesistości.
– To kolejny etap działań w ochronie przeciwpowodziowej Sandomierza i Tarnobrzega, bo w świetle zmian klimatycznych to, co zrobiliśmy nie jest ostatnim słowem, dlatego trzeba działać dalej – podkreślił wicedyrektor RZGW.
W konferencji uczestniczył wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski, który powiedział, że konieczne jest prowadzenie konsekwentnych działań z zakresu ochrony przeciwpowodziowej aby zabezpieczyć mieszkańców, bo wszyscy pamiętają powódź z 2010 roku.
– Taka historia nie może się powtórzyć, dlatego rząd, Wody Polskie, RZGW i nasi partnerzy z Banku Światowego przykładają dużą wagę do tego, aby odpowiednio zabezpieczyć mieszkańców górnej Wisły – dodał wiceminister.
Przypomnijmy, pod koniec ubiegłego roku zakończyła się realizacja dużego projektu zabezpieczającego Sandomierz przed powodzią wartego ok. 200 mln zł. W ramach projektu wybudowano dwie przepompownie wody w miejscowości Szewce i w Nadbrzeziu, a dwie inne rozbudowano.
Oprócz tego podniesione i zmodernizowane zostały wały rzeki Wisły i Koprzywianki, w sumie na długości prawie 30 kilometrów. Rozbudowano także wał opaskowy chroniący hutę i osiedle wraz z rozbudową wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły od ul. Lwowskiej do połączenia z wałem Koćmierzów. Ponadto powstała brama portowa, która zabezpieczy osiedle mieszkaniowe w prawobrzeżnej części Sandomierza oraz hutę szkła przed tzw. cofką na Wiśle, w przypadku podwyższonego stanu wody.