Uchwałę, z prośbą o jak najszybsze wypłacenie środków z abonamentu Radiu Kielce S.A. w likwidacji, przyjęła na ostatnim posiedzeniu Rada Programowa. Jak czytamy w niej „środki te są niezbędne do zapewnienia bieżącego funkcjonowania, tj. realizacji misji publicznej, wypłaty wynagrodzeń dla pracowników oraz regulowania zobowiązań Spółki”.
Uchwała trafi do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, której przewodniczący Maciej Świrski zdecydował, że nie będzie przekazywał pieniędzy z abonamentu dla mediów publicznych, czyli radia i telewizji, bo ma wątpliwości co do prawnego rozwiązania, jakim jest postawienie ich w stan likwidacji.
A to oznacza ogromne problemy dla nadawców publicznych, dla których środki z abonamentu stanowią główne źródło finansowania.
Jak dalej czytamy w uchwale Rady Programowej: „dalsza blokada środków abonamentowych może doprowadzić do niewypłacalności Polskiego Radia Regionalnej Rozgłośni „Radio Kielce” S.A. w likwidacji”.
Za przyjęciem uchwały głosował, między innymi, przewodniczący Rady Programowej Rafał Nowak, były wicewojewoda świętokrzyski z Prawa i Sprawiedliwości. Dziś pytany o informację na ten temat odmówił rozmowy. Odsyłał nas do wiceprzewodniczącej Rady Agnieszki Migoń, podkreślając że to ona jest autorką projektu uchwały. Tłumaczył, że „nie chce się angażować w tę sprawę”.
Jarosław Machnicki, członek Rady Programowej, a także radny Platformy Obywatelskiej w kieleckiej radzie miasta mówi, że podjęcie takiej uchwały wynika z troski o przyszłość Radia Kielce.
– Chcemy skłonić KRRiT do tego, by wypłaciła rozgłośni należne jej pieniądze. Postępowanie członków KRRiT dziwi, bo mamy informacje, że dwie inne rozgłośnie, które są w takiej samej sytuacji jak Radio Kielce, czyli postawione w stan likwidacji abonament otrzymują (chodzi o Radio Poznań oraz Radio dla Ciebie – dopisek red.) – podkreśla Jarosław Machnicki.
Od początku roku KRRiT zalega Radiu Kielce z wypłatą niemal 5 mln zł.
Przypomnijmy, że Radio Kielce S.A., podobnie jak 16 pozostałych rozgłośni radiowych zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego jako spółka w likwidacji, do KRS -u wpisani są także, powołani przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, likwidatorzy. Nieprawne działania przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego spowodowały, że przygotowany został wniosek o postawienie go przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów z Koalicji 15 Października. Wniosek trafi teraz do sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.