Rozpoczęła się kampania społeczna 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. W specjalnych komunikatach we wszystkich województwach mieszkańcy mogą usłyszeć, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji kierowana przez Macieja Świrskiego od początku roku nie przekazuje rozgłośniom regionalnym należnego im abonamentu.
Kwota, którą blokuje obecnie Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynosi ponad 80 mln zł.
To oznacza ogromne problemy dla nadawców publicznych, dla których środki z abonamentu stanowią główne źródło finansowania. Bez środków z abonamentu media publiczne skazane są na unicestwienie – podkreśla Paweł Gągorowski, likwidator Polskiego Radia Kielce.
– Środki z abonamentu, których Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przekazuje mediom publicznym są istotne, dlatego, że te media jako jedyne realizują misje. Przekazują najważniejsze informacje o istotnych sprawach, które dzieją się w kraju i w regionie – mówi.
Podobnego zdania jest Krzysztof Sławiński, członek Rady Programowej Radia Kielce. Jak podkreśla, na ostatnim posiedzeniu (24 maja) rada zdecydowała o przyjęciu uchwały z prośbą do KRRiT o jak najszybsze wypłacenie środków z abonamentu Radiu Kielce S.A. w likwidacji.
– Podstawą funkcjonowania wszystkich mediów publicznych w Polsce są środki z abonamentu, które powinny być przekazywane przez KRRiT. Po decyzjach blokujących wypłacanie przez prezesa KRRiT Macieja Świrskiego, radio i telewizja nie mają pieniędzy na bieżącą działalność, tj. wymianę sprzętu technicznego, realizację nowych audycji czy transmisji z meczów. To ogranicza dostępność mieszkańców województwa świętokrzyskiego do bieżących informacji, a rozgłośni regionalnej utrudnia, a wręcz uniemożliwia realizację misji mediów publicznych – twierdzi.
Dziennikarze kieleckiej rozgłośni codziennie tworzą ok. 50 informacji z całego regionu świętokrzyskiego. Słuchacze mają także dostęp do najważniejszych wiadomości kulturalnych, sportowych i politycznych z kraju i ze świata.
O tym jak ważne są media publiczne mówią nasi rozmówcy.
Rektor Politechniki Świętokrzyskiej Zbigniew Koruba uważa, że istnienie Polskiego Radia Kielce w naszym regionie, jest trudne do przecenienia.
– Odgrywa ważną rolę w kształtowaniu naszej opinii, ale przede wszystkim informacji o tym, co dzieje się w naszym regionie. Współpracujemy od wielu lat i te wiadomości przekazywane przez radio o naszej uczelni, docierają nie tylko do potencjalnych kandydatów, ale i ich rodziców czy dziadków. Bez radia i środków masowego przekazu, Politechnika Świętokrzyska może nie zostać zauważona, gdyż w ogólnopolskich stacjach czy kanałach telewizyjnych, mówi się głównie o tych największych placówkach – zaznacza.
Blokowanie pieniędzy z KRRiT ma wpływ także na regionalne instytucje kultury – przypomina Piotr Bogusław Jędrzejczak, dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.
– Jako Związek Artystów Scen Polskich od wielu lat wypłacamy aktorom tantiemy za powtórki słuchowisk, Teatrów Telewizji, zarówno w telewizji publicznej, jak i regionalnych rozgłośniach. W tej chwili jest z tym bardzo źle, bo po prostu nie mamy pieniędzy. Media publiczne są społecznie potrzebne. Co do kwestii, że poprzednie radio i telewizja były ok, a teraz nie, to mam zdanie dokładnie odwrotne. To co jest teraz, ma charakter służby publicznej – podkreśla.
Apel do KRRiT o jak najszybsze odblokowanie pieniędzy kieruje również wojewoda świętokrzyski Józef Bryk.
– Te środki są potrzebne mediom regionalnym, które przedstawiają naszą rzeczywistość, wraz z problemami i potrzebami lokalnej społeczności. Opłacamy abonament radiowo- telewizyjny, więc KRRiT jest zobowiązana do uwolnienia tych środków i przekazania ich mediom publicznym- dodaje wojewoda.
Natomiast Prezydent Miasta Kielce Agata Wojda traktuje działania KRRiT jako polityczną zemstę za to, że media publiczne znów uzyskały pewną dziennikarską niezależność.
– Media publiczne w symbolicznym kontekście są własnością wszystkich obywateli, a ich wiodącą rolą jest rzetelne informowanie o otaczającym świecie. Wydaje się, że zmiany jakie zaszły w mediach w ciągu ostatnich kilku miesięcy są najlepszym argumentem za ich stabilnym finansowaniem. Myślę, że działania KRRiT są ostatnim krzykiem przed całkowitą utratą politycznych wpływów.
– Media publiczne są także znaczącym partnerem każdej władzy. Informują, ale również kontrolują i dociekają w imieniu mieszkańców. W tym kontekście roli mediów publicznych nie można przecenić – ocenia prezydent Kielc.
Od początku roku KRRiT zalega Radiu Kielce z wypłatą niemal 5 mln zł.
Przypomnijmy, że Radio Kielce S.A., podobnie jak 16 pozostałych rozgłośni radiowych zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego jako spółka w likwidacji, do KRS-u wpisani są także, powołani przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, likwidatorzy. Nieprawne działania przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego spowodowały, że przygotowany został wniosek o postawienie go przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów z Koalicji 15 Października. Wniosek trafi teraz do sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.