Projekt „Książki bez recepty” realizowany w naszym województwie i w całym kraju wygrał w ogólnopolskiej Olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”. W kategorii Kultura otrzymał najwyższą nagrodę, czyli Złotego Wilka.
Z tego osiągnięcia cieszy się Patrycja Karykowska, nauczyciel bibliotekarz w Szkole Podstawowej nr 27 w Kielcach. Uczniowie w jej podstawówce zebrali 1013 lektur, które przekazali organizatorom projektu. Patrycja Karykowska nie jest zaskoczona tym, że akcja zdobyła Złotego Wilka.
– Projekt jest bardzo zaangażowany społecznie, a jednocześnie zachęca do czytania. Z drugiej strony pacjent w szpitalu czasem bardzo potrzebuje książek. Wyniki badań udowadniają, że czytanie zaledwie przez 6 minut dziennie może zredukować stres aż o 68 procent – podkreśla ambasadorka akcji „Książki bez recepty”.
Wrażenie robi też skala akcji. W całej Polsce udało się zabrać ponad 22 tysiące lektur. Dwa tygodnie temu Radio Kielce informowało o przekazaniu kilkuset książek Świętokrzyskiemu Centrum Pediatrii. Adam Baran, student Politechniki Świętokrzyskiej oraz koordynator projektu „Książki bez recepty” w naszym województwie powiedział, że lektury trafiają do placówek medycznych oraz schronisk w całej Polsce.
– Na razie jest to ponad 30 szpitali, myślę że zatrzymamy się na 50. Wszędzie witają nas z otwartymi rękami – zapewniał Adam Baran.
W naszym regionie oprócz Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii, książki będą też umilały czas pacjentom Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii oraz Szpitala „Górka” w Busku Zdroju.