– Do niedawna w świadomości społecznej słowo „weteran” było kojarzone z kombatantami II wojny światowej. Obecnie są to żołnierze służący w operacjach i misjach pokojowych poza granicami kraju w ramach NATO, ONZ i sił koalicyjnych.
Tych kombatantów i weteranów stale przybywa – mówił na antenie Radia Kielce ppłk Michał Jankiewicz z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.
Jutro (środa, 29 środa) w Polsce obchodzimy Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa.
– Weterani to nie tylko żołnierze, ale także uczestnicy grup ratowniczych, Państwowej Straży Pożarnej, kontyngentów policji, straży granicznej, którzy również biorą udział w takich misjach i mają możliwość uzyskania statusu weterana. Taki status uzyskuje się poprzez realizację misji bojowych, pokojowych, stabilizacyjnych poza granicami państwa, na mocy ustawy – informuje podpułkownik.
Weteran, który wraca z misji, wraca do swojej służby zawodowej.
– Sam jestem weteranem, po jednej misji w Afganistanie i dwóch Kosowie. Dalej wykorzystujemy takie zdobyte doświadczenie w szkoleniu kolejnych żołnierzy, którzy też są przygotowywani na ewentualny wyjazd na misję zagraniczną. Tu ważna jest rola Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznej, które ma szkolić do takiego wyjazdu. Przygotowujemy żołnierzy w zakresie świadomości kulturowej, sytuacji wojskowej, oceny środowiska cywilnego, znajomości dziedzictwa kulturowego, ochrona kobiet, cywili w trakcie sytuacji kryzysowej bądź konfliktu zbrojnego. Weteran może pozostać w służbie zawodowej tak długo, jak pozwala mu zdrowie i jego możliwości – dodaje.
Gość Radia Kielce poinformował, że aktualnie w Polsce ponad 31 tysięcy osób ma status weterana, w tym ponad 800 osób ma status weterana poszkodowanego. W Polsce przywileje i status weterana określa ustawa.
– Zawsze trudno jest się odnaleźć po długotrwałym pobycie gdzieś w rejonie operacji, gdzie wykonuje się zupełnie inne zadania niż w kraju. To wiąże się z rozłąką z bliskimi, ale także z trudną specyfiką bycia tam na miejscu, wielokrotnie w sytuacji takiej, gdzie życie i zdrowie żołnierza może być zagrożone. Oczywiście to oddziałuje na psychikę. W każdej chwili, kiedy po powrocie poczujemy zawodowe zmęczenie, możemy liczyć na pomoc prawną i psychologiczną, by ustabilizować się i w wrócić do służby zawodowej w kraju. Sama ustawa o weteranach zapewnia wiele przywilejów. Poza bezpłatną pomocą prawną i psychologiczną to także np. dodatkowy urlop wypoczynkowy, darmowe leki dla weteranów poszkodowanych, bezpłatne korzystanie z hal sportowych, siłowni, pływalni, czy darmowe wejścia do muzeum, np. do Zamku w Sandomierzu. Wiele informacji można uzyskać także w Centrum Weterana w Warszawie – wymienia.
W najbliższym czasie planowana jest nowelizacja ustawy dotyczącej weteranów. Zmiany mają dotyczyć m.in. wsparcia weteranów poszkodowanych.
Dziś w związku z Dniem Weterana, główne uroczystości z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli policji, straży pożarnej, samorządów i weteranów – odbędą się na kieleckiej Bukówce.