Symulację wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzono we wtorek (28 maja) w I Liceum Ogólnokształcącym Collegium Gostomianum w Sandomierzu.
Frekwencja wyborcza wyniosła ok. 60 procent. Uczniowie mówili nam, że jest to bardzo dobry pomysł, pozwala poznać bliżej całą procedurę, oswoić się z nią. Młodzi ludzie podkreślali również wartość demokracji.
– Warto głosować, aby mieć wpływ na to, co dzieje się państwie – powiedziała nam Julia. Dodała, że wcześniej przygotowywała się do udziału w tej symulacji, czyli czytała informacje o kandydatach, ich ulotki i programy wyborcze.
Licealista Jan Sekulski stwierdził, że takie wydarzenie uczy tego jak być świadomym obywatelem. Jego zdaniem trzeba brać udział w każdych wyborach, aby mieć wpływ na rzeczywistość. Wybory do PE nie powinny być nikomu obojętne, bo Unia ma spory wpływ na życie każdego z nas.
Waldemar Białousz, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Collegium Gostomianum powiedział, że głównym celem tego projektu jest to, aby kształtować postawy obywatelskie wśród młodych ludzi, wzbudzać nich aktywność i zainteresowanie życiem publicznym. Dodał, że dzisiejsze głosowanie poprzedzone było lekcjami o instytucjach Unii Europejskiej, o znaczeniu frekwencji wyborczej, była również debata przedwyborcza. Podkreślił, że w sytuacji, gdy wybory do Parlamentu Europejskiego cieszą się najsłabszym zainteresowaniem, realizowanie tego rodzaju projektów jest tym bardziej uzasadnione, bo frekwencja jak w każdych wyborach jest najważniejsza.
Symulacja wyborów odbyła się w ramach projektu o charakterze edukacyjno-obywatelskim, realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej pn. „Młodzi głosują”. Spośród 11 komitetów wyborczych pięć pierwszych miejsc pod względem otrzymanych głosów otrzymali kandydaci następujących ugrupowań: KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, KWW Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL), następnie uplasował się KWW Lewica, po nim Koalicja Obywatelska, KWW Bezpartyjni Samorządowcy- Normalna Polska. Na szóstym miejscu znalazł się wynik PiS.