Prawie 60 proc. Polaków planuje wybrać się na wakacyjny wyjazd z budżetem do 3000 zł na osobę – wynika z badania Santander Consumer Banku. Dla 48 proc. ankietowanych najbardziej obciążającym wydatkiem podczas urlopu jest rezerwacja noclegu – wskazano.
W raporcie przekazano również, że 48 proc. ankietowanych osób za najbardziej obciążający wydatek podczas urlopu uważa rezerwację pokoju hotelowego lub apartamentu. Natomiast 14 proc. ankietowanych za główny koszt uznało jedzenie na mieście, a 13 proc. wskazało transport do miejsca docelowego.
Zgodnie z badaniem 58 proc. ankietowanych gromadzi środki na wakacje na zwykłym koncie osobistym, 13 proc. korzysta z rachunków oszczędnościowych, a 8 proc. decyduje się na założenie lokaty. Dodano, że 4 proc. respondentów finansuje wakacyjny wyjazd z karty kredytowej, a 3 proc. chce wziąć na ten cel kredyt gotówkowy.
Jak wynika z ankiety, w bieżącym roku 56 proc. Polaków planuje wakacyjny wyjazd, a 28 proc. jest przekonanych, że musi z niego zrezygnować. Dodano, że na wakacje chce się wybrać więcej mężczyzn (65 proc.) niż kobiet (49 proc.). Zaznaczono, że ze wszystkich grup wiekowych najliczniej myślą o wakacyjnej wycieczce czterdziestolatkowie – tak deklaruje 64 proc. ankietowanych. W grupie powyżej 60 roku życia o wakacyjnym wyjeździe myśli 50 proc. osób.
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS). Badanie przeprowadzono w dniach 22 marca – 8 kwietnia 2024 r. Wzięła w nim udział reprezentatywna grupa tysiąca dorosłych Polaków – wyjaśniono w raporcie.