Do końca tego roku na pewno będzie finansowanie jednostek mediów publicznych – zapewnił na antenie Radia Kielce poseł Bartłomiej Sienkiewicz, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego.
Podkreślił, że popiera działania regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, które rozpoczęły kampanię, wzywającą Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do wypłaty zaległych pieniędzy z abonamentu.
Były minister kultury powiedział, że za trudną sytuację finansową mediów publicznych odpowiada KRRiT oraz prezydent, który nie zgodził się na ustawy finansujące media. Poinformował, że jest plan rozwiązania problemu finansowania mediów publicznych, w który wprowadzona została jego następczyni, minister Hanna Wróblewska.
– Pieniądze będą w tym roku, nie w taki sposób jak zwykle, bo trzeba to robić trochę transzowo, ale proszę się nie martwić. Natomiast w przyszłym roku będzie już regularne finansowanie w oparciu o pewien mechanizm, który też nie jest docelowy. W tym roku ministerstwo chce natomiast złożyć projekt dotyczący ładu medialnego w Polsce, łącznie z opisem finansowania. W skrócie powiem, że chodzi o to, aby znieść abonament, a jednocześnie zapewnić stabilne finansowanie mediów publicznych, bo one powinny być finansowane przez państwo w imieniu wszystkich obywateli – poinformował.
Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, że cieszą go zmiany w mediach publicznych.
– Jestem z tego bardzo dumny, że w publicznych mediach można usłyszeć głosy krytyki wobec rządu, a czasami zdarzały się także głosy krytyki wobec mnie. To jest miara niezależności mediów, że nie płaszczą się przed władzą, nie są tubą propagandową władzy, tylko potrafią krytykować, na tym polega ta fundamentalna zmiana – ocenił.
Poseł poinformował, że zwycięska koalicja rządząca krajem prawdopodobnie poczeka z procedowaniem nowej ustawy medialnej do wyborów prezydenckich.