Ulicami Kielc przejdzie w czwartek (30 maja) największa procesja eucharystyczna, która gromadzi tłumy wiernych. To element obchodów Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej Bożym Ciałem. Dla katolików to jedno z najważniejszych świąt.
Tego dnia we wszystkich kościołach odbywają się procesje eucharystyczne do czterech ołtarzy. W Kielcach uroczystość rozpocznie się mszą świętą na ołtarzu polowym przy kieleckiej katedrze o 9.30. Liturgii będzie przewodniczył biskup Jan Piotrowski. Po mszy pod jego przewodnictwem wyruszy procesja, która przejdzie ulicami: Jana Pawła II, Czerwonego Krzyża, Wesołą, Mickiewicza, placem Wolności i dalej ulicami: Głowackiego, Żeromskiego, Kościuszki i Bodzentyńską, na plac św. Wojciecha. Te ulice na czas przejścia procesji będą nieprzejezdne dla kierowców. Ruchem będzie kierować policja.
Procesja tradycyjnie zatrzyma się przy czterech ołtarzach, zlokalizowanych kolejno: na ul. Czerwonego Krzyża, przy UJK na ul. Żeromskiego (gdzie biskup wygłosi homilię), przy ul. Bodzentyńskiej i na pl. św. Wojciecha.
Wychodząc tego dnia na ulice, katolicy dają wyraz swojej wierze w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. W procesję są zwykle zaangażowane całe rodziny: dzieci sypią kwiaty, a starsi niosą feretrony i chorągwie.
Boże Ciało zostało ustanowione dla całego Kościoła w XIII wieku, przez papieża Urbana IV, a ogłoszone w XIII wieku przez papieża Jana XXII. To święto nakazane, co oznacza dla katolika obowiązek uczestniczenia tego dnia we mszy świętej. Przez wieki obchodzono także oktawę tej uroczystości. Dziś nie występuje ona w liturgii Kościoła, ale odbywa się zwyczajowo. Polega na organizowaniu przez cały tydzień procesji eucharystycznych wokół Kościoła.
Na dzień po uroczystości Bożego Ciała, czyli piątek, 31 maja, biskup kielecki Jan Piotrowski udzielił dyspensy od konieczności zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.