Muzyka ludowa opanowała park miejski w Kielcach. To tu w muszli koncertowej zaprezentowali się laureaci 48. edycji Buskich Spotkań z Folklorem.
Do konkursu mogli zgłaszać się artyści w kategoriach: kapele ludowe, soliści-instrumentaliści, zespoły śpiewacze, soliści-śpiewacy oraz zespoły pieśni i tańca. By dostać się do finału uczestnicy musieli przejść eliminacje, które trwały miesiąc.
Do konkursu przystąpiło 150 podmiotów, a jury wyłoniło najlepszych 29.
Wśród nich między innymi pan Adam Kocerba z Kapelą „Działoszacy”, który otrzymał także cenną nagrodę Grand Prix im. Piotra Gana ufundowaną przez Polskie Radio Kielce.
– W naszej kapeli wszyscy są ze wsi i jesteśmy obyci z tą muzyką, gdyż w naszych czasach wszędzie dominowały kapele ludowe. Dopiero później ta kultura się zmieniła i obecnie zrównała się z kultura miejską. Często jeździłem na przeglądy kapel i stwierdziłem, że chcę założyć taką grupę w Działoszycach. Tak się stało i od 36 lat z sukcesami gramy razem. Mamy w swoim zbiorze nie tylko nagrody na szczeblu wojewódzkim, ale i ogólnopolskim – mówi Adam Kocerba.
Nagroda Grand Prix przyznawana jest dla najlepszej kapeli, a zdobycie jej jest dużą nobilitacją – podkreśla Marzena Ślusarska z Radia Kielce.
– Jak co roku mamy wysoki poziom na tym festiwalu, a zdobycie tej nagrody nie jest łatwe.
Laureatem okazał się także Zespół Pieśni i Tańca Sorbin, który wykonał Świętokrzyską Suitę.
– U nas kultura ludowa nie zanika i na pewno nie zaniknie, ponieważ istniejemy już 24 lata, a nasz zespół liczy prawie 30 osób. W repertuarze mamy pieśni z regionu świętokrzyskiego i opoczyńskiego, ale śpiewamy również kolędy, pastorałki i piosenki patriotyczne – wymienia Halina Fidor.
Choreografię dla zespołu, czyli Świętokrzyską Suitę „Za chałupą pod lasem” przygotowała Małgorzata Wyderska.
Sukces odniósł również Zespół Pieśni i Tańca „Morawica” działający od 2014 roku.
– Zespól powstał na wniosek naszego burmistrza Mariana Burasa, który chciał, by gmina była reprezentowana w takiej tematyce. Nie jesteśmy profesjonalistami, każdy ma swój zawód, między innymi: sprzedawcy, mechanicy, rolnicy, gospodarze, nauczyciele. Ale wszystkich nas łączy piękna kultura ludowa. Tajemnicą sukcesu jest to, że wszyscy się lubimy. Regularnie się spotykamy i naprawdę ciężko pracujemy, gdyż nie jest łatwo zatańczyć takie układy jak nasze. Mimo naszych obowiązków, raz w tygodniu ćwiczymy po trzy godziny, by wypaść jak najlepiej. Trenujemy naszą sprawność, elementy baletowe i wokal – zaznacza Monika Sarnot, członkini Zespół Pieśni i Tańca „Morawica”.
To jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów folkloru tradycyjnego w kraju. Jego celem jest dokumentowanie oraz promowanie kultury ludowej regionu świętokrzyskiego.
Laureaci 48. edycji Buskich Spotkań z Folklorem:
- Kapela „Działoszacy” Adama Kocerby
- Tomasz Korban
- Monika Walas
- Adam Kocerba
- Zespół „Nietuliszczanie”
- Kapela „Rykoszyn”
- Henryk Cacek
- Zespół Pieśni i Tańca „Wilkowianie”
- Kapela Zbigniewa Orczyka
- Zespół Śpiewaczy „Sobótka”
- Łucja Wiśniewska
- Kapela „Ponidzie” Maćka Sobonia
- Krzysztof Topolski
- Zespół Pieśni i Tańca „Godziembianie”
- Ewa Cisowska
- Zespól Śpiewaczy „Brodowianki”
- Kapela „Kielecczyzna”
- Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza
- Zespół Pieśni i Tańca „Sorbin”
- Marika Snoch
- Męski Zespół Śpiewaczy „Kumotry”
- Kapela Edwarda Goli
- Edward Gola
- Zespół Śpiewaczy Gminy Górno
- Zespół Pieśni i Tańca „Wiśliczanie”
- Zespół Śpiewaczy „Borianki”
- Kapela Rodzinna Całków z Zielonek
- Zespół Śpiewaczy „Marzyszanki”
- Zespół Pieśni i Tańca „Morawica”