Czołowe polskie instytucje kultury wypożyczyły swoje eksponaty Muzeum Zamkowemu w Sandomierzu na najnowszą wystawę pt. „Skotniccy – między Sandomierzem, Florencją a Krakowem”.
Obiekty pochodzą m.in. z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z zamku na Wawelu. Po raz pierwszy przy organizowaniu wystawy sandomierskie muzeum współpracowało z instytucją zagraniczną, czyli z Narodowym Muzeum Sztuki w Kownie.
Jak powiedział dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Zamkowego, chociaż wystawa dotyczy sandomierskich ziemian, to jednak jej kontekst jest znacznie szerszy, ponieważ na przykładzie tej rodziny ukazany jest fenomen jakim były wielkie podróże bogatych tego świata przełomu XVIII i XIX wieku, czyli tzw. grand tour. Skotniccy przez kilka lat podróżowali po Europie. W trakcie tej podroży Michał Skotnicki zmarł, a jego nagrobek znajduje się we Florencji, w słynnym kościele Santa Croce. Był pierwszą zagraniczną osobą upamiętnioną w tej świątyni. Dyrektor Mikołaj Getka-Kenig dodał, że wystawa pokazuje również wkład szlachty w kulturę polską i to w czasach bardzo trudnych, po trzecim rozbiorze Polski.
Na ekspozycji można zobaczyć m.in. obrazy i portrety Elżbiety z Laśkiewiczów Skotnickiej i Michała Skotnickiego oraz członków ich rodzin. Są także dokumenty, rysunki i kilka pojedynczych ciekawych obiektów np. relikwiarz krzyża świętego z kościoła w Skotnikach, gdzie znajduje się dwór Skotnickich. Krzyż ufundowała dla świątyni siostra Michała Skotnickiego Anna Sołtykowa. Krzyż jest późnobarokowy. Jest również kafel z XVIII-wiecznego pieca, który pochodzi z kamienicy Laśkiewiczów znajdującej się na krakowskim rynku, która potem była własnością Elżbiety Skotnickiej.
Przygotowania wystawy trwały kilka miesięcy. Jej uroczyste otwarcie odbędzie się w piątek (7 czerwca) o godzinie 18.00. Ekspozycja będzie czynna do 1 września.