Lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach dokonali pierwszego w Polsce zabiegu wszczepienia zastawki serca nowej generacji TAVI.
Dr n. med. Edward Pietrzyk, kierownik kliniki kardiochirurgii informuje, że u pacjentki nie było możliwe wykonanie operacji z użyciem standardowych metod.
– Ze względu na jej choroby nie można było zastosować standardowych procedur, czyli z wykorzystaniem dostępu przez tętnicę udową, czy przez tętnicę podobojczykową, czy przez tętnice szyjne.
U tej pacjentki niestety te wszystkie naczynia były bądź za wąskie, bądź tak zmienione miażdżycowo, że uniemożliwiały wprowadzenia systemu narzędzi do wszczepienia tej zastawki – wyjaśnia dr Edward Pietrzyk.
Jedyny dostęp jaki był możliwy, by uratować życie ponad 60-letniej kobiecie, to był dostęp przez aortę wstępującą, czyli początek aorty głównej w lewej komorze serca.
Dostęp operacyjny uzyskano przez małe cięcie w klatce piersiowej – mini sternotomię. Następnie przez bezpośrednie nakłucie aorty udało się skutecznie wprowadzić zastawkę TAVI – dodał dr Edward Pietrzyk.
– Teoretycznie mogliśmy rozważać u tej chorej zabieg standardowy, czyli z krążeniem pozaustrojowym, z zatrzymaniem krążenia, zatrzymaniem serca i otwarciem aorty. Niestety wszystkie obciążenia u pacjentki bardzo podnosiły ryzyko tego zabiegu. W związku z tym wybraliśmy opcję jak najmniej obciążającą, by pacjentka miała szansę przeżyć ten zabieg i miała z niego korzyści – wyjaśnia dr Edward Pietrzyk.
Zabieg wykonał zespół kardiologiczno-kardiochirurgiczny pod przewodnictwem prof. Dariusza Dudka, kierownika Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii i dr n.med. Edwarda Pietrzyka, kierownika Kliniki Kardiochirurgii w szpitalu na Czarnowie.
Miesiąc wcześniej specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przeprowadzili operację wszczepienia zastawki z dostępu przez tętnicę podobojczykową, pachową.