Trumny w kształcie fortepianu i innowacyjny… urnomat – m.in. takie nietypowe nowości można oglądać podczas rozpoczętych dziś (piątek, 7 czerwca) X Międzynarodowych Targów Branży Funeralnej NecroExpo, które odbywają się w Targach Kielce. Elementem spotkania były także zawody w… kopaniu grobów.
NecroExpo gromadzi producentów, dostawców, przedsiębiorców i wszystkich zainteresowanych branżą pogrzebową z kraju i zagranicy. W tym roku przyjechało ponad 120 firm, które prezentują najnowsze trendy w tej dziedzinie.
Pierwszy raz na targach pojawił się urnomat od firmy Silenta. Urządzenie jest stworzone na potrzeby współpracy miedzy krematorium, a firmami pogrzebowymi – informuje Robert Jakubowski, przedstawiciel firmy.
– Urnomat wygląda jak paczkomat i w sumie ma podobne działanie. Krematoria najpierw odbierają ciała osób zmarłych od firm pogrzebowych, następnie wykonują usługę spopielenia i odwożą urnę. Krematorium po wykonaniu zadania dostarcza do urządzenia w dowolnym czasie urnę z prochami wraz z dokumentacją. Często zdarza się, że kilka firm oczekuje urny na tę samą godzinę, co jest niewykonalne, więc z pomocą przychodzi nasza nowość – wyjaśnia.
Natomiast Małgorzata Hatalska prezentuje biżuterię memorialną, która cieszy się dużym zainteresowaniem.
– Dajemy ludziom możliwość zatrzymania przy sobie cząstki ukochanej osoby lub zwierzęcia, którzy odeszli i umieszczenia jej w wybranym przez siebie wzorze. Staramy się trochę złagodzić ten proces żałoby, a opinie ekspertów, którzy na co dzień pracują z trudnymi emocjami, potwierdzają, że nasze wyroby mogą łagodzić ból. Produkujemy kamień żywiczny i mieszamy z materiałem przesłanym przez klienta. Do wyboru, oprócz 200 wzorów biżuterii, klient ma jeszcze 12 kolorów kamieni – tłumaczy.
Odwiedzający mogą także usiąść na specjalnej sofie w kształcie trumny, która powstała na jubileusz firmy Plastmet Rypin.
Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się międzynarodowe zawody w kopaniu grobów, do których stanęły trzy dwuosobowe drużyny. Polskę reprezentowała ekipa z Zakładu Pogrzebowego Aleksander Stąpór, w tym Ireneusz Tryba.
– Pracuję w firmie pogrzebowej od 13 lat, a grabarzem jestem od 4 lat. Oczywiście nasze zadanie wymaga siły i dobrego planowania, ale trzeba do tego podejść spokojnie – podkreśla grabarz.
Jury oceniało nie tylko czas, ale i estetykę wykonania grobu. W składzie komisji znalazł się m.in. Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Związku Pogrzebowego.
– Trzeba jak najszybciej wykopać dół o wymiarach 80 cm szerokości, 2 m długości i 1,6m głębokości. Jest też wzornik, który musi być precyzyjnie zrobiony tak, by szablon zmieścił się bez oporu. Mamy drużyny z Polski, Węgier i Słowacji – dodaje prezes.
Na Necroexpo można także poznać wiele informacji z branży funeralnej, co umożliwiają seminaria, prelekcje i warsztaty praktyczne. Natomiast zakłady pogrzebowe mogą nabyć pojazd podczas tradycyjnej giełdy używanych karawanów.
Międzynarodowe Targi Funeralne NECROEXPO potrwają od 7 do 9 czerwca. Wstęp jest bezpłatny.