„Skotniccy – między Sandomierzem, Florencją, a Krakowem” – to tytuł wystawy, którą w piątek (7 czerwca) uroczyście otwarto w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. W wernisażu uczestniczyli m.in. przedstawiciele rodu Skotnickich.
– Ekspozycja ukazuje ród z podsandomierskich Skotnik w kontekście wielkich podroży szlachty po Europie w XVIII i XIX wieku oraz tego, jakie ślady w kulturze polskiej pozostały po zjawisku, którym był grand tour – powiedział dyrektor Muzeum Zamkowego Mikołaj Getka- Kenig.
Na ekspozycji można zobaczyć m.in. obrazy i portrety Elżbiety z Laśkiewiczów – Skotnickiej i Michała Skotnickiego oraz członków ich rodzin. Są także dokumenty, rysunki i kilka pojedynczych ciekawych obiektów jak np. relikwiarz krzyża świętego z kościoła w Skotnikach, gdzie jest dwór Skotnickich.
Późnobarokowy krzyż ufundowała dla świątyni siostra Michała Skotnickiego, Anna Sołtykowa. Jest również kafel z XVIII-wiecznego pieca, który pochodzi z kamienicy Laśkiewiczów znajdującej się na krakowskim rynku, która potem była własnością Elżbiety Skotnickiej. Na wystawie jest ponadto lada krakowskiej kongregacji kupieckiej, czyli skrzynia do przechowywania ważnych dokumentów będąca dziełem sztuki rzemiosła artystycznego światowej klasy. Skrzynię ufundował stryj Elżbiety Skotnickiej Ignacy Liskiewicz. Uwagę zwracają także rysunki znakomitych mistrzów, np. Stanisława Wyspiańskiego i Aleksandra Gierymskiego.
Wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki pogratulował organizatorom tak szerokiego rozmachu przy tworzeniu tej ekspozycji.
– To naprawdę wielkie przedsięwzięcie, takie wydarzenia planuje się na lata wcześniej, a to właśnie ma miejsce w naszym muzeum w Sandomierzu – dodał wojewoda.
Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Grzegorz Socha powiedział, że po wysłuchaniu informacji o tej wystawie czuje dumę z Sandomierza, z muzeum i z tego spotkania. Jego zdaniem, ekspozycja będzie przyciągać publiczność, on sam planuje na nią zabrać całą rodzinę.
Przy tworzeniu ekspozycji Muzeum Zamkowe w Sandomierzu podjęło współpracę z kilkunastoma czołowym instytucjami kultury w Polsce, skąd pochodzi część eksponatów. To m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe i Wawel w Krakowie, Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu czy Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu.
Wystawa będzie czynna do 1 września.