Niemal 200 wystawców z 14 krajów zaprezentuje w Kielcach dewocjonalia, sztukę sakralną i nowoczesne wyposażenia dla kościołów. W Targach Kielce rozpoczyna się w poniedziałek (10 czerwca) 25. edycja SacroExpo.
Poza zwiedzaniem stoisk, będzie można wziąć udział w projekcjach filmów, debatach, konferencjach i zwiedzać różne wystawy. Jedną z nich będzie ekspozycja upamiętniająca 40-lecie protestu młodzieży w obronie krzyży w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie. Będzie można także, za pomocą wirtualnej rzeczywistości, obejrzeć Kaplicę Sykstyńską.
Będą także niecodzienni goście. W targach weźmie udział m.in. libański projektant mody Maged Bou Tannous, który projektował szaty liturgiczne dla papieża Franciszka do Mszy świętej na Cyprze. Jego prace prezentowane będą na wystawie „Światło wschodu w sercu chaosu”. W ramach tej ekspozycji będzie można zobaczyć oryginalne manuskrypty Księgi Psalmów z XVII wieku. Wystawa obejmie także liturgiczne księgi katolickie w językach arabskim i syryjskim.
We wtorek (11 czerwca) kieleckie Centrum Duszpasterskie Wesoła54 zorganizuje debatę zatytułowaną „Katolicyzm jutra. Dyskusja świeckich o polskim Kościele”. Celem jest otwarta rozmowa na temat roli i znaczenia Kościoła w Polsce w dobie zewnętrznych wyzwań i wewnętrznych przemian.
Na stoiskach będzie można oglądać m.in. obrazy i biżuterię religijną, różańce i wiele innych przedmiotów kultu religijnego. Jeden z producentów zaprezentuje najnowszą markę pastylek do ssania wykonanych z wykorzystaniem naturalnych składników i wody z Groty Objawień Notre-Dame-de-Lourdes we Francji. Będą prezentowane także nowoczesne rozwiązania, np. „eDatek” do bezgotówkowego zbierania darowizn, albo „Parafia Plus”, czyli system do rezerwacji mszy świętych online.
Swoją ofertę przedstawią m.in. wystawcy z Austrii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Francji, Grecji, Niemiec, Polski, Portugalii, Stanów Zjednoczonych, Węgier i Włoch.
Targi SacroExpo rozpoczynają się w poniedziałek (10 czerwca) o godz. 9.00. Potrwają do środy (12 czerwca). Można je zwiedzać codziennie od godz. 9.00 do 17.00. Wstęp jest bezpłatny, po wcześniejszej rejestracji.