Znamy oficjalną listę kandydatów, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego. Koalicja Obywatelska zdobyła 21 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość 20, Konfederacja 6, a Trzecia Droga i Lewica – po trzy mandaty.
Z listy świętokrzysko-małopolskiej mandaty uzyskali: Bartłomiej Sienkiewicz i Jagna Marczułajtis-Walczak z Koalicji Obywatelskiej, z Prawa i Sprawiedliwości: Beata Szydło, Dominik Tarczyński i Arkadiusz Mularczyk, z Trzeciej Drogi Adam Jarubas, z Konfederacji Grzegorz Braun. Świętokrzyska Lewica nie będzie miała swojego reprezentanta.
Po Bartłomieju Sienkiewiczu mandat poselski w okręgu nr 13 z Małopolski obejmie Dominik Jaśkowiec, który w wyborach do Sejmu uzyskał szósty wynik, natomiast mandat po Jagnie Marczułajtis-Walczak kolejny z listy, czyli Jerzy Meysztowicz.
Z kolei mandat po Grzegorzu Braunie, który startował do Sejmu z Podkarpacia może objąć Michał Połuboczek.
W wyborach do Sejmu mandat uzyskał także Arkadiusz Mularczyk, kolejną osobą na liście do jego objęcia z województwa małopolskiego jest Anna Paluch.
Mieszkańcy Świętokrzyskiego najczęściej głosowali na Dominika Tarczyńskiego, czyli „trójkę” na świętokrzysko-małopolskiej liście Prawa i Sprawiedliwości. W naszym regionie poparło go dokładnie 72 913 osób. Ubiegający się o reelekcję europoseł pokonał tym samym byłego ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, czyli „jedynkę” Koalicji Obywatelskiej (58 223 w Świętokrzyskiem) i byłą premier Beatę Szydło, a więc „jedynkę” Prawa i Sprawiedliwości (w Świętokrzyskim uzyskała 49 832 głosów). Czwarty wynik w regionie, a więc poza podium, uzyskał lider listy Trzeciej Drogi, wiceszef Polskiego Stronnictwa Ludowego Adam Jarubas (46 562 głosów).
Nieco inaczej głosy i miejsca w ścisłej czołówce rozłożyły się w całym okręgu nr 10, obejmującym dwa województwa: świętokrzyskie i małopolskie. Tu największe poparcie w wyborach do Parlamentu Europejskiego zyskała Beata Szydło (285 336 głosów), drugi był Bartłomiej Sienkiewicz (254 324), a trzeci Dominik Tarczyński (210 942).
Debiutująca w polityce wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Małgorzata Wilk-Grzywna startująca z drugiego miejsca listy KO zdobyła 19 080 głosów, co przełożyło się na 1,28 proc. poparcia. Co ciekawe, w Kielcach zdobyła lepszy wynik niż wieloletnia posłanka PiS – Anna Krupka i więcej głosów (ponad 12 tys.) zdobyła w Małopolsce niż w Świętokrzyskiem – 7 tys.
Szefowa świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości poseł Anna Krupka, startująca z czwartego miejsca na liście PiS, zdobyła 32 060 głosów, co przełożyło się zaledwie na 2,15 proc. poparcia.
Rozczarowaniem może być także wynik senatora Jacka Włosowicza, kandydata na liście PiS. Uzyskał on jedynie 5 032 głosy.