Muzeum Archeologiczne w Wiślicy zdobyło tytuł Cudu Polski 2024 w województwie świętokrzyskim. Miejsce to zdobyło najwięcej głosów w plebiscycie magazynu National Geographic.
Walka w naszym regionie do samego końca była zaciekła. O uznanie walczyły także: krocząca sosna w Wełeczu i porcelanowy rynek w Ćmielowie.
Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach, którego oddziałem jest Muzeum Archeologiczne w Wiślicy przyznała, że wyniki cieszą.
– Tym bardziej, że to całkiem młody oddział. Cieszy, że tak wielu ludzi głosowało na nas, ale także to, że notujemy w tym oddziale tak dobrą frekwencję. Mamy nadzieję, że tak zostanie. Rzeczywiście jest to piękne miejsce na mapie zabytków świętokrzyskich, także serdecznie zapraszam do jego odwiedzania – zachęca.
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy w ostatnich latach przeszło gruntowną modernizację. Ponowie zostało udostępnione 28 czerwca 2022 roku. Od tego czasu odwiedziło go ponad 47 tys. osób. Na turystów czeka unikatowy podziemny szlak łączący najcenniejsze wiślickie skarby. W poznaniu historii miejscowości pomagają m.in.: cyfrowe rekonstrukcje 3D i laserowe hologramy.
O miano „nowego cudu” w plebiscycie National Georaphic ubiegało się 48 niezwykłych, czasem zupełnie nieznanych miejsc z całego kraju. W tegorocznej edycji oddano łącznie rekordowe 258 tys. głosów. W każdym z województw głosujący wskazali jednego zwycięzcę. W tym gronie znalazły się m.in. Bielsko-Biała, Lidzbark Warmiński, Bory Tucholskie, Twierdza Srebrna Góra, Zamek w Muszynie i Zamek w Łańcucie.