Bezpłatne zwiedzanie stałej wystawy w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy, warsztaty dla najmłodszych, spotkania z „Archeolog w szpilkach” i pasjonatami ze Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej – to wybrane propozycje, jakie znalazły się w programie obchodów Europejskich Dni Archeologii w Muzeum Narodowym w Kielcach.
Gabriela Kiełtyka-Sołtysiak kierownik Muzeum Archeologicznego w Wiślicy wyjaśnia, że Europejskie Dni Archeologii to inicjatywa realizowana w Polsce od 2009 roku.
– Są adresowane do zróżnicowanej grupy odbiorców: od rodzin z dziećmi, poprzez młodzież szkolną, dorosłych i specjalistów. To wydarzenia, wystawy, sesje naukowe, pikniki prezentujące bogactwo dziedzictwa archeologicznego – wyjaśnia.
Gabriela Kiełtyka-Sołtysiak przyznaje, że archeolodzy w Polsce mają wciąż ręce pełne roboty, ponieważ jest wiele stanowisk archeologicznych o szczególnym znaczeniu dla kultury. Dzięki Dniom Archeologii można zwrócić na nie uwagę, ale też dowiedzieć się jak dbać o te zabytki lub co zrobić z artefaktem, który sami znajdziemy w ziemi.
– Nie bierzemy tego do domu, tylko są jasno określone przepisy gdzie i komu należy to zgłosić – zaznacza.
Europejskim Dniom Archeologii zawsze towarzyszą dodatkowe atrakcje i tak też jest w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy. Jak podkreśla Gabriela Kiełtyka-Sołtysiak w piątek, 14 czerwca będzie można za darmo zwiedzić stałą ekspozycję w tej placówce. Natomiast główne wydarzenia zaplanowano na sobotę, 15 czerwca, w godz. 12.00 – 16.00.
– W programie przewidzieliśmy, m.in. wykład Katarzyny Soboty-Liwoch, która opowie o swojej publicystycznej misji popularyzacji archeologii i nauk pokrewnych, a także spotkanie ze Świętokrzyską Grupą Eksploracyjną, która przedstawi nam swoje działania od strony prawnej i praktycznej. Ponadto zapraszamy dzieci, młodzież, rodziny na liczne warsztaty archeologiczne, np. warsztaty z wyklejania ceramiki, tworzenie ozdób średniowiecznych – wymienia.
Specjalną ofertę z okazji Europejskich Dni Archeologii przygotowało też Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. Szczegółowy program na internetowej stronie Muzeum Narodowego w Kielcach.