W Sandomierzu rozpoczynają się w piątek (21 czerwca) 3-dniowe obchody nocy świętojańskiej.
Plenerowe wydarzenia odbywać się będą z udziałem flisaków, którzy odgrywają w tym programie znaczącą rolę. Zaplanowano m.in. paradę drewnianych łodzi po Wiśle, degustację potraw flisackich oraz happening z udziałem flisaków, którzy przypomną dawną atmosferę miasta związanego z rzeką. Nie zabraknie tradycyjnego ogniska w Noc Kupały, skoków przez ogień, śpiewów i wicia wianków, które można będzie zgłosić do konkursu, a potem zgodnie z obyczajem wrzucić do Wisły.
Jak poinformowała Marta Szpyra-Wrona z Sandomierskiego Centrum Kultury, Sandomierskie Wianku Flisackie to wydarzenie, które powinno przyciągnąć całe rodziny, dlatego w programie są również animacje dla dzieci, konkursy, gra terenowa i pokazy sprawnościowe. Ponadto zostanie zorganizowana wystawa prac malarskich przedstawiających Wisłę i jej krajobrazy. W obchodach nocy świętojańskiej wezmą udział grupy rekonstrukcyjne, będą także koncerty zespołów. Dzisiaj na nadwiślańskim bulwarze o godzinie 18 wystąpi Duet Kwiotki, a w sobotę Bytomski Kolektyw Śpiewaczy, czyli zespół muzyki tradycyjnej tworzony przez grupę około 20 kobiet.
Wśród atrakcji są także pokazy walk wojów słowiańskich i możliwość przymierzenia dawnych strojów, strzelanie z łuku oraz bezpłatne rejsy łodziami flisackimi. Jak powiedział Stanisław Baska z grupy Napędzani Wisłą, w ten sposób pasjonaci wody chcą przypomnieć mieszkańcom i turystom kulturę flisacką oraz jej duże znaczenie, jakie odgrywała przed wiekami w rozwoju gospodarczym terenów nadwiślańskich.
Piątkowe wydarzenia rozpoczną się o godzinie 16 od warsztatów śpiewu białego, następnie będzie chrzest jednej z łodzi flisackich, a potem parada po rzece kilkunastu jednostek pływających. Podczas Nocy Kupały odtworzone zostaną dawne obrzędy dotyczące rozpalenia tradycyjnego ogniska, będzie nauka tańca słowiańskiego oraz skoki przez ognisko. Ten program odbywać się będzie z udziałem Stowarzyszenia Słowian „Gera” znad Wisłoki. Sandomierskie Wianki Flisackie potrwają do niedzieli.