Ustawa o szkolnictwie wyższym wymaga poprawy i rozmawiamy o tym, jak ją znowelizować – mówił na antenie Radia Kielce minister Dariusz Wieczorek. Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego odwiedził ośrodki akademickie w całym kraju, w tym w Kielcach.
Minister poinformował, że dyskusje dotyczyły aktualnych problemów i tego, co należy zmienić w ustawie. Zapewnił, że efektem jego wizyt będzie przedstawienie do szerokiej konsultacji projektu nowelizacji. Wśród zmian ma być ograniczenie powstawania szkół wyższych, w których w łatwy sposób można zdobyć dyplom.
– Będziemy zmieniali ustawę i będą tam zapisy, które pewnie ograniczą taką działalność, bo dziś każdy może założyć sobie wyższą uczelnię i teoretycznie uczyć młodych ludzi. Trzeba to ograniczyć. Założenie jest takie: wszystkie kierunki studiów, prowadzone przez uczelnie, które dają jakiekolwiek uprawnienia, np. psycholog, trener, MBA, one wszystkie muszą być certyfikowane przez Polską Komisję Akredytacyjną i nadzorowane – mówił minister.
Dariusz Wieczorek zwrócił uwagę, że niezbędne jest przyglądanie się szkołom wyższym, z których część powstaje wyłącznie po to, by zarabiać, nie mając odpowiedniej kadry i programu nauki na oferowanych kierunkach.
– Dziś widzimy np. wiele kierunków związanych z psychologią otwieranych na różnych uczelniach i mam wielkie obawy, jak ci absolwenci będą dbać o swoich pacjentów. Nie da rady robić takich studiów, jak choćby psychologiczne podyplomowe, jeśli dana uczelnia nie prowadzi w tym zakresie studiów podstawowych, czyli nie ma kadry i programu. Prawda jest taka, że jeśli chodzi o jakość nauczania i uczelnie wyższe, to nie może być mowy o wolnym rynku. Nie może być tak, że każdy kto chce, to sobie pozakłada uczelnie. Dbając o jakość, musimy pilnować kadry i programów nauczania, robimy to w trosce o młodych ludzi, którzy są w szkołach średnicach, a wkrótce będą studiować – dodał minister.
Gość Radia Kielce odniósł się także do pomysłu federalizacji uczelni. Podkreślił, że ma to związek z aspektem demograficznym i spadającą liczbą studentów.
– Dzisiaj senaty uczelni i rektorzy muszą się zastanawiać, jak funkcjonować w tych warunkach i dlatego namawiamy do decyzji łączeniu, tworzeniu większych podmiotów. My nie będziemy do tego nikogo zmuszać. Ale już w rozporządzeniu ogłoszonym w czerwcu daliśmy możliwość, że jeśli uczelnie podejmą decyzję, że się łączą, to będą miały 10 proc. więcej subwencji, czyli środków na swoje działania i rozwój – dodał.
Minister powiedział, że współpraca uczelni musi się finalnie zakończyć łączeniem.
– Bo jeśli mówimy tylko o współpracy, to nadal mamy trzy senaty, trzech rektorów, kanclerzy i nie ma żadnych oszczędności w tym zakresie. Będziemy namawiać, żeby pieniądze były na szkolnictwo wyższe wydawane efektywnie, a nie efektownie – podkreślił.
Pytany o kwestię ewentualnego szpitala uniwersyteckiego działającego przy wydziale lekarskim UJK, minister Dariusz Wieczorek powiedział, że to kwestia, którą należy omawiać z ministerstwem zdrowia. Jego zdaniem jednak, przy wszystkich uczelniach i kierunkach lekarskich należy zabiegać o szpital uniwersytecki.
Z kolei pytany o finansowanie badań naukowych, minister Dariusz Wieczorek powiedział, że należy zainwestować we współpracę nauki z przemysłem i przedsiębiorcami.
– Trzeba się zastanowić, jak pobudzić firmy, żeby nie bały się wydawać pieniędzy na badania, rozwój i nowe technologie. Myślę, że to kierunek, w którym trzeba iść, bo tak to wygląda na całym świecie. I takie działania będzie ministerstwo prowadzić – dodał.